HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ENNIO MORRICONE SE ROZLOUČIL S PRAHOU

ENNIO MORRICONE : ROZLOUČENÍ S PRAHOU

Ennio Morricone (nar. v Římě 10. listopadu 1928) se v pondělí 16. října 2017 v pražské O2 Aréně rozloučil s Prahou. Doprovázel jej Český národní symfonický orchestr (ČSNO) a dva spojené maďarské pěvecké sbory. Koncert pod názvem „LAST EVER SHOW“ s podtitulem „GOODBYE PRAGUE“ . Společně s  ním vystoupily i dvě zpěvačky portugalská Dulce Ponteso a italská sopranistka Susanna Rigacci. Vyprodaná O2 Aréna si vyslechla tři desítky skladeb známých filmových melodií. Koncert zahájila melodie z filmu režiséra Briana de Palmy „The Untouchables“ – Neúplatní“). Nemohly chybět známé melodie „Man with a Harmonica“ (Tenkrát na západě) anebo melodie z filmu Hodný, zlý a ošklivý. Publikum si vyslechlo i melodie z filmu Osm hrozných (za hudbu získal Oscara). Závěr patřil skladbám Gabriel´s Oboe, Falls a On Earth as It Is in Heaven (film Misie). Pátý koncert v Praze byl opět triumfem tohoto proslulého světového skladatele.

Ennio Morricone složil hudbu k více než 500 filmům a televizním seriálům. na jeho kontě je i 30 westernů. I tato hudba doprovázející spaghetti westerny je dnes již klasikou. Tento špičkový hudební skladatel se věnuje nejen filmové hudbě, ale i hudbě vážné a dokonce pop music. Za svůj život obdržel více jak tři desítky ocenění včetně nejvyšších italských. Seznam hudby k filmům (od roku 1961 doteď) lze v detailu najít na webovéadrese https://cs.wikipedia.org/wiki/Ennio­_Morricone.

Ennio Morricone, který bezesporu patří mezi současné žijící osobnosti, proslul i slovem. Za všechny proslovená moudra si připomeňme jeho citáta:

„Nejdůležitější pro mne byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil a všechno záleží , v jakém stylu je film připraven, a koneckonců i na režisérovi. Hudba musí sledovat průběh a styl.“ Platí nejen na hudební sféru.

Do osnovy svého webu jsem zařadil i zmínky a připomínky osobností, které spojují nejen umění svého oboru s morálními postoji. Nemůže být lepší osobnost na začátek než Ennio Morricone, hudební skladatel s úsporným a výstižným stylem přinášejícím radost a umělecký zážitek tak velkému počtu lidí.

3724652 morricone v0

Naposledy změněnosobota, 04 listopad 2017 22:47