HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

POPRADSKÝ CHYBOTISK Doporučený

Nově objevený chybotisk v názvu pošty: POPRÁD 2

Nedávno se mi podařilo objevit mezi výplatními otisky 1. československé republiky nový chybotisk v názvu pošty. Uživatelem byla firma J. Ph. Glesinger z Českého Těšína, která se rozhodla ve vsém provozu ve slovenském Popradu zprovoznit výplatní stroj. A zároveň i odpověď na "?"  tohoto otisku v Katalogu Bouška - Leiš z let 1926 - 1939. První otisk této firmy v Popradu byl pravděpodobně prvním otiskem, i když jasný důkaz o tom, zda náhodou nebyl chybotisk před uvedením stroje do provozu, nebyl zjištěn a zda byla či nebyla zjednána náprava. Každopádně slovenský otisk dosvědčuje, že otisk za 1. republiky vyplácel, otázkou je zda s "Á" či s "A" názvu pošty.

Firma J. Ph. Glesinger byla firmou podnikatele židovského původu. Zabývala se zpracováním dřeva v Českém Těšíně (majitel je těšínský rodák) a vlastnila i pily. Své podnikání rozšířila i na Slovensko a založila i firmu v Popradu. J. Ph. Glesinger v této oblasti zřídil lesní železnici a lanovku na svoz dřeva.

Ministerstvo pošt a telegrafů ve svém Věstníku souhlasilo s proovzováním výplatního stroje ve firmě v Českém Těšíně a později též v Popradu.  Věstník č. 47 ze dne 6. 12. 1928 to stvrzoval. Firma si pořídila výplatní stroj Francotyp typu A s horním číslem počitadla. Otisk 1. dne byl pořízen 18. 12. 1928. Druhý stroj zahájil provoz dne 13. 1. 1939 v Popradu (chybotisk). Třetí otisk byl již slovenského vzoru a dochoval se  s datem 12. 7. 1939.Tento otisk uvádí i Ján Marenčík ve svém Katalógu odtlačkov výplatných strojov SLOVENSKO 1939 - 1945 na straně 38 (pod číslem záznam P 5). Byl to otisk stroje Francotyp typu A s horním číslem počitadla. 

 

Poštou prošlá celistvost s datem 20. 2. 1931 - ČESKÝ TĚŠÍN (R)

Celistvost je adresována na jednoho z významných sběratelů 1. republiky - škpt. Julia Heytmánka.

 

Glesinger 1 001

 

Otisk 1. dne 13. 1. 1939 - POPRÁD 2 (RR) - chybotisk v názvu pošty

Srovnáním otisků se zdá, že se jedná o identický stroj použitý nejprve v Českém Těšíně a po změně označení a názvu pošty v denním razítku v Popradu. V poštovním archivu bohužel není o tomto konstatování věrohodný doklad.

 

 

Glesinger 1 002

 

Otisk slovenského vzoru s datem 12. 7. 1939

 

Glesinger 2 001

 

 

 

 

 

 

Naposledy změněnostředa, 30 září 2020 16:29

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.