HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VÝPLATNÍ OTISKY MNOHA PODOB V ROCE 1945

Rok 1945, rok osvobození a opětného scelení Československa (bez Podkarpatské Rusi odstoupené SSSR) přinesl i mnoho zajímavých celistvostí z mnoha filatelistických oborů. Celistvosti s výplatními otisky nebyly vjýjimkou. Za všechny zajímavosti.

Celistvost s datem 19. 5. 1945 uživatele Škoda v podobě úplného poněmčeného protektorátního otisku beze změny. Německý natištěný název subjektu přelepen lepenkou s českými textem. Název subjektu : nyní Akciová polečnost dříve Škodovy závody v Plzni. Předběžný československý výplatní otisk.

 

1945 001

 

Druhá celistvost s výplatnm otiskem Poldiny hutě, ústřední prodejní kanceláře v Praze II, Lützowovy ulici 27. Celistvost je vyplacena již obnoveným výplatním otiskem československého vzoru. Rychlost mechaniků B. Jarolímek při výměně byla velmi rychlá. Výměnu umožnilo i to, že dřívější štočky odstraněné se vznkem Protekrorátu nebyly zničeny, ale dobře uloženy, což potvrdil i mechanik B. Jarolímka pan František Duba.

Obálky s nátiskem firem v  němčině byly využívány až do spotřebování zásob. Byly často přeškrtnuty, jako v tomto případě, či začerněny anebo opatřeny poznámkou a  řádně doplněny českým textem.,

 

1945 003

 

Německé texty výplatních otisků byly i odpilovávány.O těchto tajímavostech jsem již na stránkách osobního webu několikrát psal-. Celistvosti roku 1945 jsem popisoval též na tsránkách www.kf0015.cz.

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.