HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

GO FOR IT aneb VÝLET DO TAJŮ ANGLIČTINY

GO FOR IT - anglická slova a spojení a jejich příběh

 

Již delší dobu jsem se nevěnoval na svém webu angličtině a zajímavým slovům, frázím a slovním spojením. Vidím, že můj web navštěvují semotamo i mí bývalí žáci (z IZA a ZŠP) a rád se do tohoto světa ponořím. Už kvůli ním.

Dnes fráze GO for IT! Tedy DO TOHO! VRHNĚTE SE DO TOHO!

Hlavní význam této výraziva způsob někoho vyzvat, aby něco zkusil. Toho, koho oslovíte touto frází, by si neměl dělat s něčí, do čeho se pustí,starosti (do not worry about failure or do not not be careful).Zkuste to, buďte odvážní a jednejte pevně bez zaváhání. 

Výraz pochází z amerického fotbalu, fotbalu, který se hraje v USA či Kanadě.  Americký fotbal je složitý a těžko se vysvětluje. Základním smyslem je, že "each team tries to move the football across the goal line of the other team". Útočící tým musí překonat deset yardů (něco méně než deset metrů) čtyřmi pokusy. Ztrácí, pokud se to nepodaří. Pak platí další pravidla, které pro jazykozpytectví nejsou tak důležité. 

Diváci křičí: "Kick the ball"., ostatní vyzývají pokřikem "GO FOR IT!", aby dotyčný tým se chopil příležitosti a zariskoval. 

Výraz v osmdesátých letech minulého století se přenesl i do jiných situací - na někoho naléháme, aby se chopil šance.Třeba v situaci,když chci oslovit krásnou dívku a kamarádi mi radí:do toho - GO FOR iT a zeptej se jí, zda půjde na rande. Nebo váháte, zda koupit něco dražšího. Od své partnerky uslyšíte GO FOR IT, BUY IT. 

Ovšem pozor na konci tohoto rizika může být zklamání, negativní reakce. Ale pro jeden okamžik jste zapomněli, co je strach a přijímáte neznámé.  

Takže zadržte dech a "GO FOR IT".

Překonání strachu z angličtiny rámuji do slov: GO FOR IT.

 

 

 

 

 

 

Naposledy změněnočtvrtek, 29 říjen 2020 17:06

Související položky (podle značky)

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.