HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

OPUSTIL NÁS VLADIMÍR VRBATA (+85) Doporučený

Včera v úterý  13. 4. 2021 jsem dostal několik smutných zpráv. Jednou z nich byla přesmutná zpráva od paní Marcely Vrbatové, snachy přítele Vladimíra Vrbaty, že její tchán, zanícený filatelista a poštovní historik odešel z našeho světa dne 11. 4. 2021 ve věku 85 let.

Nebýt internetu a nově zřízeného webu v roce 2013 při Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha (www.kf0015.cz), tak jsem ani nadšeného filatelistu a vyznavače sběratelství výplatních otisků ani nepoznal. Přihlásil se iniciativně a byli jsme ve spojení dost často. Velmi ochotně a pravidelně mne zásoboval novými výplatními otisky z poštovního provozu, ba co víc. Četl mé články na zmíněném webu a reagoval na ně věcně. Řešili jsme i odborné věci, katalogizaci, licenční problematiku výplatních otisků, modré otisky. Řadu jeho poznatků jsem zanesl do svých článků, studií a katalogů a databází. Pan Vladimír Vrbata se těšil na mé avizované monografie, typologické příručky  a memoárové publikace. Odebral si všechny. Je až obdivuhodné, jak ovládal přístupy k počítačům. Orientoval se velmi dobře, ač nepatří k originální počítačové generaci. Získal si i podporu své rodiny při své zálibě.

Měl jsem velkou radost a můj osobní web jsem zřídil též pro řadu mých přátel včetně něho, kteří trpí tím, že už neexistuje organizovaná entita sběratelů výplatních otisků u nás.  V. Vrbata byl jedním z nich. Aspoň jsem věděl, kdo mé články čte a kdo studie a katalogy využívá k obohacení znalostí a rozšiřování svých sbírek. O to víc mi je líto, že  přítel Vrbata není už mezi námi a já už nikdy nedostanu jeho milé zprávy a nápady. 

Se slzami v očích jsem si přečetl slova paní Marcely  Vrbatové, že jsem přispěl  k radostným dnům přítele Vladimíra  Vrbaty a že jej filatelie držela ke konci jeho života v kondici.  Velké díky za toto ocenění. Má práce nebyla zbytečná. Těch osm let filatelistického kontaktu nebylo marných.

Vážený příteli, nechť je vám země lehká. R. I. P. 

Ivan Leiš

 

Naposledy změněnočtvrtek, 15 duben 2021 01:04
Více z této kategorie: « ZESNUL JAN FOLL (+70) BOŽENKA »