HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Za Ludvíkem Pytlíčkem

ZA LUDVÍKEM PYTLÍČKEM

 

V polovině února 2019 nás dostihla smutná zpráva o úmrtí českého filatelisty ze Semil, Ludvíka Pytlíčka. Bylo mu 76 let. 

 

Ludvík Pytlíček byl snad nejznámnějším českým sběratelm, který se specializoval zejména na československou známku z období 1918 - 1939. Na konci jeho sbírka obsahující 5000 listů  dosáhla dokonalosti a obsahovala i několik unikátů. Hodnota jeho sbírky se odhadovala na 100 mil. Kč. Pojišťovny alespoň na tuto částku sbírku ocenily. Na řadě mezinárodních výstav dosáhl významných ocenění (zlaté medaile). Zlatých medailí obdržel celkem dvacet. Nejznámější známkoiu, která jeho sbírka obsahovala, byla zřejmě žilkovaná čtyřkorunovka s převráceným přetiskem Pošta československá 1919, kterou nechal údajně zhotovit tehdejší ministr pošt a telegrafů pro TGM a ministry s příkazem "otočit přetisk na památku". Kolem několika takovýchto známek se vytvořila legenda o známkách, které přes ministrova syna pronikly na veřejnost. Do dneška není tato legenda ověřena a potvrzena. Ve sbírce měl i další filatelistické "pecky". 

Ludvík Pytlíček byl snad majitelem největší sbírky poštovních známek u nás. Není divu, Kromě znalostí Ludvík Pytlíček měl i trochu toho pomyslného filatelistického štěstí při sběratelství. Měl dar koupit či získat a dar prodat.  Vždyť známky sbíral od svých deseti let, tedy věnoval se této zálibě 66 let. V roce 2017 svou sbírku rozprodal, neboť nikdo z jeho potomků nechtěl ve sběratelství pokračovat. Ludvík Pytlíček měl i živnost na prodej známek a filatelistických potřeb. Byl členem kanadské a americké filatelistické společnosti a člen elitní společnosti - Klubu sběratelů filatelistických rarit Club 100 de Monte Carlo de l´Elité de la Philatelie. Civilním povoláním byl mistrem a vývojářem  v textilce.

Ludvík Pytlíček se zajímal i o jiné obory a časové úseky filatelie, a to včetně specializovaných oborů, i když tyto oboiry pravděpodobně nebyly jeho cílem. Nicméně rád specializovaným sběratelům povídal o svém oboru (ujal se i jedné přednášky v rímci mého domovského klubu filazelistů 00-15)a potěšil mne svou neohlášenou účastí na mé přednášce v rámc iklubu v Domuz Portus, když jsme slavili 70. výročí klubu. Letmo jsme se stýkali i během mé funkcionářské kariéry a já jsem z pozdálí sledoval jeho úděl - jednou nahoře, jednou dole. Po zákazu vystavovat u nás (zejména na výstavách PRAGA)  byly jeho exponáty  vyslány na několik zahraničních výstav, kde byly náležitě oceněny. Napssedy jsem viděl  ukázku jeho  sbírky na výstavě v New Yorku v roce 2016 v síni rarit, kde vystavená zmnámka přitáhla pozornost návštěvníků, z nicž řada z nich byla Čechoameričany.

Úspěch přináší i problémy. Ludvík Pytlíček si jich užil dost. Dokonce byl bez dalšího vysvětlení vyloučen z řad členů SČF pro neetické chování Byl i účastníkem nsoudních sporů, kde soud na konci líčení konstatoval jeho nevinu. Došlo i na obvinění z padělatelství a krádeží (včetné té na japonské výstavě Philanippon v tokio 1991.). Je zmiňován i v knize Brama Kleina, syna otce, který byl údajně okraden. Odkazů na veřejných zdrojích obviňujícíh Ludvíka Pytlíčka, ale i na jeho obranu existuje celá řada. Jednoznačně se však nic neprokázalo.

Ludvík Pytlíček však zůstane v našich pamětích jako velký a  vášnivý sběratel s velkými znalostmi. Takových osobností by naše filatelie a veřejný život potřebovala více.

 

Ludvíku Pytlíčku, R.I.P.

 

Zdroj černobílé fotografie : www.google.com  - TV Nova

 

LUDVÍK PYTLÍČEK 001

 

 

 

 

Naposledy změněnoneděle, 10 březen 2019 18:46