HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (77) - ZPA (hybridní otisk) Doporučený

Ve  sledovaném období se vyskytlo i několik tzv. hybridních výplatních otisků.

Nebylo jich moc, ale našly se.

Jedním z takových otisků byly otisky  uživatele ZPA (Závody průmyslové automatizace) v Trutnově. Otisky byly produkty z výplatního stroje Pitney - Bowes (model 6300), který tvořil kostru stroje s tím, že k němu byly přidány některé součásti ze stroje (strojů) odlišných soustav (denní a výplatní razítko). Denní razítko bylo přeneseno ze stroje Postalia a výplatní razítko ze stroje Francotyp.   

Poslechnout si vyprávěníé aktérů tohoto ojedinělého a vzácného případu by bylo jistě zajímavé. Podivuhodné je to, že se tento případ vyskytl u prestižního subjektu, který měl na starosti výrobu počítačů - progresní součástí hospodářské politiky socialistického státu.

Národní podnik ZPA vznikl v roce 1972 jako výrobce číslicové a výpočetní techniky (na základě rozhodnutí centrálních orgánů z roku 1965, které konstatovalo značně neuspokojivý stav v oblasti výpočetní základny). Postupně bylo vytvořeno několik podniků a samosttaných hospodářských organizací pro tento obor. Vše v rámci Závodů přístrojů a automatizace.  ZPA měl ve svém výrobním sortimentu minipočítače ADT 4000 a 4100, jakož i části hybridnách počítačů vyšší třídy ADT 7000 a a ADT 3000.

Výplatní otisk, který se dá definovat jako hybridní otisk z výplatního stroje soustavy Pitney - Bowes s úpravami a použitím součástek z jiných soustav, mezinárodní katalogy jej v roice 2006 kotovaly částkou USD 5,-. Jeho autorem byl pravděpodobně šikovný mechanik Kanclstrojů. Vyplácel se souhlasem dohlédací pošty 544 01 TRUTNOV 1. Stroj s těmito štočky se pravděpodobně  nezachoval, v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě jsem jej mezi exponáty, ani v soupisu depozitáře nenašel (2013). 

Ve výplatním razítku chybí oddělovací čára pod názvem státu.

V mé sbírce se vyskytuje v časovém rozmezí  od - 16. 6. 1980 - 22. 5. 1981 -      (R)

TRUT

 

Nadřízeným hospodářským orgánem byly ZPA v Praze 5, i když ZPA Trutnov byly samostatnou hospodářskou jednotkou.

 

 

 

ZPA 002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ZPA 002

 

 

Naposledy změněnoúterý, 15 červen 2021 10:08