HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

HODINOVÝ ÚDAJ V ČS. OTISCÍCH Doporučený

V některých zemích, které používaly a používají výplatní stroje pro vyplácení zásilek, zdomácněly stroje, které umožňovaly vytisknout hodinový údaj - hodinu podání zásilky. Nedávno jsem zveřejnil několik příspěvků o strojích, které byly v našem poštovním provozu a jejich otisky otiskovaly i hodinový údaj. Bylo to stroje francouzské SATAS (ve Francii SP) a FRAMA (švýcarské stroje vyrobené ve Francii). Ty používaly možnost uvedení hodinového údaje aktivně. Tyto stroje však nebyly první s touto - dá se říci - abnormalitou. Hodinoý údaj u nás příliš nezdomácněl.

Vůbec prvním strojem s možností uvést na zásilku v otisku hodinová údaj,  který byl u nás používal, byl výplatní stroj HASLER, sběratelsky HAS 4 - (h) - 5m. Je třeba však dodat, že tato vymoženost či konstrukční možnost nebyla na poštách využívána - za datem se objevují dvě "00".

Stroj byl používán zejména na balíkové přepážce pro balíkové průvodky na poště PRAHA 1. Denní razítko o průměru 28 mm bez můstků s měsícem v římských číslicích. Ve výplatním razítku typické pro Hasler s výplatním znaménkem ve tvaru kosočtverce a hodnotou pětimístnou ještě v roce 1967! Zatím byl zachycen jeden výplatní otisk (RR). 

 

has hodina 001