HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (143) - OTISKY PŘEDVÁDĚCÍCH VÝPLATNÍCH OTISKŮ POSTALIA (3)

Předváděcí výplatní otisky Postalia (3)

80. léta 20. století

Firma Postalia používala na svou podporu prodeje svých výplatních strojů předváděcí stroje a jejich výplatní otisky i v 80. letech. I mezi nimi se vyskytly zajímavosti a cenné otisky.

 

Koláž otisků

Horní celistvost: 11. 9. 1980

Tento otisk ukazuje produkt neobvyklého stroje. Předváděcí stroj měl trojmístnou výplatní hodnotu - takový nebyl nikdy v čs. poštovním provozu použit. Denní razítko má tvar obvyklý v Německu, ale výplatní razítko je tehdejší československé.

 

Dolní celistvost: 5. 5. 1981

Otisk stejného stroje, ale již se čtyřmístnou výplatní hodnotou  a přidanou nulou, která je o poznání výraznější než ostatní číslice.  Označení obou jsou stejné, jakož i denní razítka. Označení propaguje systém Postalia, který " skládá, obálkuje a vyplácí". Rozuměj zásilky.

 

postal 80 001

 

Kompletní sada předváděcích výplatních otisků Postalia pro čs. trh roku 1981 a 1982.

Zajímavostí těchto strojů a otisků je, že mají nižší a oblé (baculaté) číslice, u nichž se dají samostatně ovládat číslice vročení v řádu jednotek a desítek - tedy s neomezitelně nastavitelným vročením.

Data předváděcích otisků: 6. 5. 1981 + 15. 9. 1982 + 16. 9. 1982. Některé otisky nedotiskují desetinnou tečku.

 

postal 80 002

 

Další otisky v osmdesátkách

Otisk na propagačních kartách firmy Postalia

Horní celistvost: 12. 9. 1985 - propaguje model Postalia Elektrik Standard (pro malé a střední podniky), zajímavé je denní razítko - zkratka VORF. - FRST. v dolním mezikruží znamená = VORFÜHRFRANKIERSTEMPEL = předváděcí výplatní otisk. Název firmy je tenzokrát nahoře, dříve byl dole. Postalia přizpůsobila předváděcí otisk československým normám i v denním razítku.

Dolní celistvost: : 15. 9. 1988 představuje nový model stroje značně renovovaný. Označení obsahuje i adresu výrobce (inspirace československým nařízením, kdy v té době bylo třeba uvádět přesnou adresu), živá reklama v kresbě s textovým sloganem - Postalia - vytříbené (zralé)  řešení. V denním razítku je již PSČ a název československé pošty, v dolním mezikruží tři šesticípé hvězdičky - rozlišovací znaky, odlišné číslice data. I výplatní razítko je jiné. Oproti dřívějším rozměrům (28 mm x 24 mm) nový rámeček je menší:  o rozměrech 25 mm x 22 mm.

 

postal 80 003

 

Při propagaci svých výrobků  firma Postalia používala i otisky, kde byla jako provozovatel (náhrada státu) uvedena ve výplatním razítku Deutsche Post případně Deutsch Bundespost

 

      postal 000 001     postal 000 002

 

 

Často se prezentovaly i jiné výrobky firmy Postalia - např. prezenční stroje s prezenčními razítky.

 

prezens 001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naposledy změněnoúterý, 30 listopad 2021 21:13