HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

PRVENSTVÍ KUTNOHORSKÉ POSTÁLKY

První příležitostný otisk ve strojích POSTALIA v Kutné Hoře

O prvním otisku příležitostné povahy jsem již na stránkách psal - byl usazen ve výplatním stroji FRANCOTYP na poště v Humpolci k výročí UNESCO připomínající antropologa dr. A. Hrdličku.

Do stroje Postalia se prvnípříležitostný  otisk (navíc připomínající filatelistickou výstavu)  dostal až během Celostátní výstavy poštovní historie a celin "Kutná Hora 1976", která se konala od 21. 8. do 8. 9. 1976. Výplatní stroj byl používán na poště KUTNÁ HORA 1. Stroj pracoval na přepážce této pošty.

Tento otisk připomněl nejen konání zajímavé a hodnotné výstavy, ale i oživení sběratelských oborů poštovní historie a celin, kdy byla povolena staronová komise poštovní a historie a celin SČSF (únor 1976).Tento rok znamenal důležitý mezník a odrazový můstek pro oživení této důležité části československé filatelie. 

Od té doby se počty podobných případů  značně rozšířily. Příležitostné štočky se dostaly i do strojů dalších strojů a provázejí nás i v současnosti (viz modré otisky několika soustav po roce 2014). Konečně se plnohodnotně využila technická možnost usazovat propagační či příležitostný štoček do těchto strojů. Navíc se využil stroj Postalia pro příležitostné účely a nejen pro pouhé vyplácení či výjimečně též ke služebně - propagačním sdělením.  

 

KH 002