HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ZASTAVENÍ (9 - 3) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJE FRANCOTYP - TAXOGRAPH NA ČS. POŠTÁCH

Navazuji na  9. pokračovaní č. 9 - 1 a 9 - 2  o výplatním stroji Francotyp - Taxograph na poště 150 00 PRAHA 5 v rámci seriálu ZASTAVENÍ a doplňuji uvedené skutečnosti několika zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Během provozu tohoto stroje na poště Praha 5 se vytvořilka celá řada variant otisku. Zejména, pokud se týče variant podání a doporučení. Doporučená zásilka byla základem, k ní se přidružily další varianty či spíše podvarianty druhu zásilky:

- R - PA AVION,

- R - EXPRES,

 - R - DORUČENKA,

- R - OTEV. lIST. ZÁSILKA (otevřená listovní zásilka).

Je třeba si všimout i skutečnosti, že každá z vyobrazených celistvostí  byla zpracována odlišným pracovníkem pošty - viz výplatní razítko a ležatá písmena A, B, C, D. 

 

TAX 001

 

Stroj Francotyp - Taxograph umožňoval i vyplácet větší zásilky. Pro tento účel byla používána speciální samolepka s textem: ZÁSILKA PŘIJATA ZAŘÍZENÍM TAXOGRAF. Ta se po oražení vylepila na obálku. Název Taxograph byl počeštěn. 

U zveřejněné ukázky je zajímavá i další skutečnost. Stroj někdy nedotiskl výplatní hodnotu a ta byla ručně opravena a stvrzena denním razítkem pošty Praha 5. 

 

TAX 002

 

 

Naposledy změněnoneděle, 23 leden 2022 18:54