HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VÝVOJ VÝPLATNÍCH STROJŮ a jejich otisků VE SVĚTĚ (8) Doporučený

BELGIE

Výplatní otisky se v Belgii objevily v roce 1925.

Obsahovaly jen výplatní razítka, a tak by se mohly zaměnit díky vzhledu s automatovými známkami.Otisky vzniklay ze soukromých komerčních strojů, nikoliv poštovních, dále registrovaly poplatky a oraáely poplatky na zásilku.

První stroje byly s fixní výplatní hodnotou. Tyto stroje )tří výrobců: Universal, Hasler, Franco)  byly záhy nahrazeny stroji s limitovanými hodnotami s nastavitelnou hodntou až o počti devět (výrobce Timbographe). Název státu byl ve dvou jazycích - francouzštině a holandštině, výjimečně též v němčině. Designy výplatních razítek jsou různorodé, Belgie patří mezi jednu z nejsbíranějších výplatně-otiskářských zemí.

A - Výplatní stroje Universal měly možnost orážet až pěti fixními hodnotami. Některé otisky měly slogany vlevo od výplatního razítka. Poštou prošlých je minimum, většinou to jsou zkušební otisky či otisky z ochoty, které= se zachovaly.. To neubírá na jejich hodnotě (v současnosti cena se pohybuje mezi USD 250 - 350,-). Otisky této soustavy jsou poznatelné - měly seriové číslo uvozené písmenem A. Rok 1925

B - Výplatní stroje Hasler, model D106, s fixními hodnotami v počtu osmi. tyto stroje neměly jen komerční subjekty, ale i pošty - značení bylo B 001 výše. Čísla strojů byla uvozena písmenem B. Rok 1925

C -  V roce 1926 se zprovoznily stroje Franco s fixní hodnotou v počtu pěti .Výplatní razítka měla původní tvar dvou předchozích, ale seriová čísla začínala písmenem C.

 

 

Belgie má ještě jednu zvláštnost, které ve světě nenajdeme - výplatní stroje  s fixní hodnotou, které byly používány pro vyplácení služeb při pžříjmu balíku na železničních stanicích. Byly používány komerčními subjekty (s písmenem A před číslem). Ty používaly i dráhy, al označení bylo bez písmene. Stroje dodala švýcarská firma Hasler. Tvar výplatního razítka byla odlišných od komerčních pro zásilky v poštovním provozu. Zásilky se mohly orážet patnáctí fixními hodnotami.

Tyto stroje se objevily v roce 1928. Získaly si oblibu a používaly se poměrně dlouho (zachytily s otisky ještě z roku 1971).

 

 

belgie 001

Naposledy změněnoúterý, 14 červen 2022 22:45