HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NEZAPOMENUTELNÝ HARALD

NEZAPOMENUTELNÝ HARALD

 

Dne 10. 6. 2019 uplynulo 90 let od narození talentovaného Haralda Juhnkeho, německého herce, dabéra, zpěváka a  baviče (Entertainera). Ceĺý svůj život rozdával radost, pohodu, zábavu, které mu bohužel nebyly v jeho životě moc dopřány. Jeho skeče a písničky jsou nesmrtelné a  nezapomenutelné plné elegance a humoru. Harald Juhnke občanským jménem Harry Heinz Herbert Juhnke se narodil 10. 6. 1929 v Berlíně a zemřel dne 1. 4. 2005 v Rüdersdorfu u Berlína ve věku 75 let. Od svého mládí měl rád divadlo. Svůj život zasvětil též filmu a televizi. Přezdívalo se mu Frank Sinatra Německa. Byl špičkovým dabérem, do němčiny daboval Marlona Brando , Charlese Bronsona, Peter Falka, Peter Sellerse, Roberta Wagnera, Woody Allena a Stacy Keache. Svůj hlas poskytl i několika postavičkám disneyovek. Byl uměleckým partnerem mnoha hercům a herečkám. Byl oblíbemým televizním umělcem (spolupracoval zejména s ZDF). Role na divadle jsou nesmrtelné. Film byl též jeho vášní. Do paměti se vryl zejména rolí v Hejtmanovi z Kopníku. Úspěchem byl film Hanse Fallady "Pijan". Dokázal, že umí zahrát i charakterní role.

Problém bylo nadměrné pití alkoholu a provázející skandály a nezodpovědnost při nasmlouvaných pořadech.  Televize upustila od živých pořadů a zábavné bloky raději natáčela a vysílala zez áznamů. Poprvé byl u něj zaznamenán v roce 1959. Diagnoza koncem života byla přesná - Korsakovův syndrom. Dne 11. 12. 2001  jeho manažér Peter Wolf  byl nucen oznámit ukončení Juhnkeho kariéry.

Jeho diskografie, filmografie, seznam rolí, TV-show, audionahrávky jsou plné položek. Byl oceněn mnoha cenami za svého života - naposledy cenou "Goldene Kamera" v kategorii Čestné ceny v Berlíně. 

Společně sepsal s jinými autory několik životopisných knih, bylo o něm napsáno též několik autobiografií.

Byl to velký bavič národa, a  i dalších německy mluvícich diváků, navíc jeho role a písně včetně skečů jsou srozumitelné i pro neněmecké národy. Byl to pan herec, jeden z největších v německém i evropském měřítku, nejen mluvil, ale hrál obličejem a celým tělem.

Na jeho pořady se dívaly milióny diváků - na pořad Musik is Trumpf až 30,000.000,- diváků. Některé jeho televizní porady měly miliony diváků.

Řada jeho písní a skečů (zejména s Eddie Arendtem ) pro německé televizní kanály, jakož i záznamy insenací (Pijan, Hejtman z Kopníku) jsou na www.youtube.com. Profesionálními písněmi jsou zejména Berliner Luft (s Edith Hancke), Barfuss oder Lackshuh, Berlin, Berlin, My way, That´s lIfe a jiné.

Na youtube jsou dva záznamy, které se věnují životu a kariéře Haralda Juhnkeho:

1/ Legenden Harald Juhnke (History ZDF) - https://www.youtube.com/watch?=DXUkJcBxDgE

2/ Harald Juhnke, That´s Life 1965 - 1999 - www.youtube.com/watch?v=5Hna93XA7TM

Záznamy jsou v německém jazyce.

Jeden z největších hitů Haralda Juhnkeho Barfuss oder Lackshuh (Naboso či v lakýrkách) autorů Andrease Bärtelse (hudba) a Gregora Rottschalka (text) je ke zhlédnutí na adrese www.youtube.com/watch?=5vEXKnQb82I.

 Harald J. 001

 Zdroj: google.com

 

 

Naposledy změněnopátek, 04 říjen 2019 22:39