HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

HNĚDÝ VÝPLATNÍ OTISK ZEMSKÉ HASIČSKÉ JEDNOTY V ČECHÁCH - NOVÝ OBJEV BAREVNÉ MUTACE Doporučený

V období let 1946 -1992 vstoupily otisky jednoho z uživatelů - Zemské hasičské jednoty v Čechách do poštovní historie Československa a do sběratelské historie tím, že uživatel své zásilky vyplácel buď otiskem v jasně červené barvě anebo v barvě modré (novinové zásilky).

V době,  kdy jsme společně s dr. Miroslavem Bouškou tvořili  Katalog otisků z tohoto období a v této podobě (výplatní razítko ve tvaru zoubkovaného obdélníku) a vydali v roce 1983. nám byl známý jen červený otisk (záznam v Katalogu pod číslem PR 336 z období - 9/45 - 12/45 - ). Červený otisk s datem 6. 11. 45. 

Čas poskočil a sběratelskou a badatelskou činností do mé sbírky přibyl modrý otisk na novinách z 27. 2. 1947. Ten se objevil v dalším Katalogu,  na kterém jsem se podílel a který jsem zpracoval s přítelem Robertem Di Casolou v roce 2015. V 7. díle našeho Katalogu má číslo PR PR 336b (strana 91). Zde má barvu, která je něčím mezi modrou a fialovou (vliv nevyčištěného stroje používaného s červenou barvou) s tím, že měla být modrá. podle oficiální aúřední verze.  

Nyní zveřejňuji otisk v modré barvě (takovou má aspoň na zažloutlých novinách) - datum 29. 9. 47. Skener může barvu zkreslit. 

 

zemska 001

 

 

V minulých dnech přibyla do této škály třetí barva - hnědá. Obrázek otisk mi zaslal pan Jan Horský z Jihlavy. POčt otisků v různýc hbarvác htohoto uživatele se rozrostl.

 

Otisk je s datem  18. 7. 47

Je na novinách, ladí barvou tisku (viz inzerát pod ním), je velmi výrazný a otázkou je, jak vznikl.

V poštovní historii tohoto období máme dost otisků s různými barvami, ale takto sytou hnědou ješzě ne. Zatám výjimka. 

 

DSC01476

 

 

Naposledy změněnopátek, 09 prosinec 2022 14:46