HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

KOUZLO CELISTVOSTÍ (26) - POŠTA ČESKÉ BUDĚJOVICE 2

Kouzelný pohled na poštovní historii může přinést docela obyčejná a všední celistvost jako ta dnešní, která nese na sobě celkem deset znaků souisejících s poštovní přepravou. Nebo lépe řečeno s poštovní cestou jedné zásilky jak na averzu tak na reverzu.

 

 

LÍC

 

kouzlo 001

 

Lícová strana paušalované zásilky  obsahuje především otisk výplatního stroje Postalia pošty České Budějovice s datem 27. 4. 77 v hodnotě Kčs za expresní dodání. Poštovní manipulantka ručně označila spěšnostní poplatek ve výši Kčs 3,-. Základní poštovné Kčs 1,- a poplatek za doporučenou zásilku Kčs 3,-  byly kryty  dohodou o paušalovaném poštovném. Odesilatel SFINX zaslal dopis n.p. Barvy a laky.  Doporučený příplatek a spěšnostní poplatek byly označeny nálepky, z nichž R-nálepka byla provizorní (s gumovým razítkem). Dopis vyznačila pošta ještě denním razítka při příjmu (České Budějovice). a převzetí zásilky (v Praze) . Na zásilce jsou dálke vyznačeny gumové razítko odesilatele a prezenční razítko příjemce. Další znaky poštovní přepravy obstaraly ruční poznámky či gumová razítka. 

 

RUB

 

kouzlo 002

 

Rubová zásilka obsahuje denními razítky pražských pošt PRAHA 025 a místní poštou PRAHA 5 (?). 

Dopis zpracován v Českých Budějovicích 27. 4. 77 ve 12 hodin. Do Prahy dorazil 28. 4. 77  ve 4 hodiny ráno a téhož dne přijat adresátem n.p., Barvy a laky. 

 

Každá celustrvost má svůj příběh a vypovídací hodnotu. V tom je též púřitažlivá pro sběratele, zejména poštovní historiky. 

 

Naposledy změněnočtvrtek, 02 únor 2023 14:29