HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

PRVNÍ PROSTĚJOVSKÝ POŠTOVNÍ

PROSTĚJOV 1

 

Prvním poštovním otiskem na poště Prostějov 1 byl otisk z balíkové poštovního stroje Francotyp (stroj se dvěma denními razítky určený primárně pro vyplácení poštovních průvodek). Je možné, nikoliv jisté, že byl používán i pro vyplácení listovních zásilek. Vyskytl se však hlavně na poštovních průvodkách. 

Výplatní stroj byl vyroben pod číslem C 37901 a první den použití byl 16. 12. 1948 (R).

Dodání zajistila ještě firma B. Jarolímek v posledních několika týdnech své existence. Otisk nesl sběratelské označení: FR BAL - 5m (ov) - 2k.

Jeho výplatní hodnota byla na začátku  pětimístná, výplatní otisk již obsahoval nový vzor výplatního razítka (zoubkovaný obdélník), denní razítko mělo druhý poválečný typ (dvoukruhový), údaj měsíců byl vyjádřen římskými číslicemi.

 

prostejov 1 001

 

Jak to bylo dál?

Stroj byl velmi výkonný. Vyplácel několik desítek let poté. Posledním zachyceným otiskem  Francotyp v sbírce je otisk s datem 26. X. 77. Byl nahrazen strojem Postalia (první zachycený otisk mám ze dne z února 78), takže se dá vyvodit, že vyplácel minimálně 29 let a maximálně 30 let. Dost dobrý výkon.

 

Druhá verze výplatního otisku měla čtyřmístnou výplatní hodnotu - označení otisku: FR BAL - 4m (ov) - 2k-. Stále bez můstků v denním razítku. 

Zachovaly se otisky jasné, zřetelné, čitelné a krásně reprodukovatelné. Všechna čest poštovnímu personálu. 

 

Otisk s datem 5. XII. 66 na poštovní průvodce ("v plné a úplné kráse")

 

prostejov 1 002

Salší otisky zvětšeny. 

Otisk s datem  11. XII. 68 na poštovní průvodce ve zkrácené (neúplné verzi)

 

prostejov 1 003

 

Otisk s datem

26. X. 77 na poštovní poukázce v neúplné verzi

 

prostejov 1 004

 

Naposledy změněnočtvrtek, 02 únor 2023 17:03