HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Z PRACHU VYDUPANÉ (15)

 

Z PRACHU VYDUPANÉ (15)

Rok osmdesátý čtvrtý. Sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF v tomto roce vstoupila do devátého roku své existence. Sekce našla svou identitu a dávala najevo svou ambicióznost, identifikaci, píli a pracovitost. Navíc v sekci vládla kamarádská atmosféra. Táhli jsme za jeden provaz a sekce měla hmatatelné výsledky. Sloužili jsme sběratelům jak těm organizovaným, tak i těm, kteří stáli mimo. Navíc nás práce bavila a rádi jsme do společného koše dávali svůj čas.

V roce 1984 se konalo dne 7. 4. v pořadí již 9. Celostátní setkání sběratelů sekce otisků výplatních strojů. Zúčastnilo se jej 18 sběratelů. Velkou předností bylo, že se na něm scházeli ti dříve narození, ale i řada mladých – L. Janů, P. Jech, T. Novák, K. Kuča, P. Stříteský, T. Šilhán. Hostila nás opět zasedací místnost SČSF v prvním patře v Celetné ulici. Zamysleli jsme se na nad naší činností za uplynulé období a stanovili jsme si plán práce. Katalog a jeho II. část byla na světě, sběratelům se rozšířila působnost sbírání. Vydávání zpravodaje „Výplatní otisky“ začalo haprovat. V dubnu jsme ještě neviděli loňské poslední číslo. Údajně technické potíže v tiskárně. Kolega Brožek a jeho pracovní skupina v Severočeském kraji začala pracovat. Kromě této pracovní skupiny pracovaly ještě dvě další a výsledky průběžně publikovaly. Kolování se stalo oblíbenou aktivitou.

Odborná část setkání přinesla tyto přednášky:

-          M. Bouška, Výplatní otisky výrobců výplatních strojů a výplatní otisky na celinách

-          I. Leiš, Nově objevená korespondence arch. A. Jonáše

-          T. Novák, Zajímavosti ze současného provozu výplatních strojů soustavy Francotyp v Československu

-          T. Śilhán, Informace o samoobslužném zařízení pro příjem doporučených zásilek.

Setkání bylo též plné dotazů a informací. Pražští sběratelé se scházejí víceméně pravidelně na svých informativních a výměnných schůzkách. V tomto roce se někteří z nás sjeli do Jindřichova Hradce na Dny poštovní historie (19. – 21. 10. 1984). Výměna materiálu ukončila naše jednání.

Příští 10. jubilejní celostátní setkání se bude opět konat v Praze a bude mít slavnostní ráz.

To jsme ještě netušili,, jaký bude vývoj ve Svazu československých filatelistů, který se připravoval na svůj V. sjezd. V hlavách nejvyšších představitelů se rodil plán, který prozatím poklidný život sekce(ale i jiných orgánů a jiných komisí a sekcí minimálně změní… O tom v příštím pokračování tohoto seriálu o životě výplatních otiskářů organizovaných v rámci SČSF a Národní fronty.

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.