HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

MASYŤUCH

MASYŤUCH

 

Nedávno došlo k objevení a vytvoření digitální verze několika grotesek ze 60. let, kde hlavní roli Masyťucha vytvořil herec Pavel Havránek (narozen Praha 8. 5. 1946, zemřel v Praze 9. 7. 1993). Filmy jako např. Masysťuch na plovárně, Masyťuch v kostele, Jak se dělá groteska, Masyťuch umělcem) vytvořili kromě Pavla a našich spolužáků (zahrál si Petr Rauchenberg a Dana Horáková, ale i další), i František Zíta a má maličkost coby kameraman s ruskou kamerou KVARC, která uměla zrychlený chod a zpátečku (tyto triky jsme hojně využívali), scénarista a režisér. Já jsem bral tuto aktivitu jako přípravu na studium na FAMU, kam jsem se chystal na produkci a Pavel jako předpolí pro studiumu na DAMU. Filmy jsou uloženy na adrese: https://www.dropbox.com/s/1ytOgxx9ml9g37j/Masytuch.mp4?dl=0. To byla naše aktivita v dobác jstředoškolských studií, které Pavel nedokončil. Pavel byl výrazný herec a zapadal do mezer našehich herců svou zavlitou postavou a švejkovským úsměvem, který mu v životě dělal problém. Ani nedokončil střední školu, ale na DAMU se dostal na několikátý pokus a vystudoval. Umístil se v Ypsilonce, kde s kamarádem hercem Jiřím Lábusem vytvořili oba řadu legračních situací iv občanském životě. Pavel byl svědkem na mé svatbě a rád na něj vzpomínám. Seznámil mne s celou řadou zajímavých oosbností, zejména když sloužil jako techni či kulisák ve Vinohradském divadle... Dnes po jeho tragickém konci jeho neučesaného a provokativního života mohu jen říci R.I.P., Pavle. 

 

Pavel Havránek 001

Pavel na mé svatební hostině dne 4. 7. 1970 v salónku vinárky Vikárka na Hradčanech.

 

xxxxx

 

Pavel Havránek s naší společnou kamarádkou Vlastou T. v dolní části Václavského náměstí někdy na jaře roku 1992.Měl jsem s sebou fotoaparát a získal jsem posleení fotku Pavla. Viz fotografie níže.

Po tomto setkání, kdy jsem zmáčkl spoušť, jsem jej viděl ještě několikrát. Tato setkání však jsem nezaznamenal na film. Nicméně setkání to byla zajímavá -ve Valdštějnské zahradě, v restauraci U Benediktina, ve Slovanském domě v tehdejším bistru, v metru na trase A s jeho nejnovější láskou a pejskem a na Hradčanech  v kavárně na Valech....Pavel Havránek a VT

Naposledy změněnoúterý, 22 říjen 2019 13:14