HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (97)

Chybotisky otisků výplatních strojů jsou vděčným a stále hledaným artefaktem pro portfolia sběratelů. Během I. čs. republiky se vyskytlo několik raritních otisků, jejichž původ byl v chybovosti lidského faktoru a nebo ve fyzickém zastarání stroje či nekvalitě materiálu použitém pro výrobu štočků.

 

Jedním z takových případů je výplatní otisky uživatele firmy Winkler a spol. továrny na šrouby do kovu, obchodu železářským zbožím a stavebními hmotami, soustružna faconových součástek v Chomutově (též ZUTH & TAUD). V domicilu pošty v denním razítku výplatního otisku byl chybně vyryt název v českém názvu dohlédací pošty - objevil se název CHOMŮTOV místo CHOMUTOV. Označení je zajímavé  - Merkurovo žezlo s dvěma překříženými šrouby v oz)beném kole opsaném pěti monogramy a s nápisem po výplatním razítkem. Výplatní stroj povolen k provozu Věstníkem ministerstva pošt a telegrafů č. 54 ze dne 1. 12. 1930.

Chybotisk se objevoval na zásilkách v době od 9. 10. 1930 do 7. 11. 1930 (necelý měsíc). Poštovní a telegrafním úřad v Chomutově si tohoto chybotisku všiml a nařídil nápravu. Kroužek nad "U" se odpiloval a zásilky se vyplácely otiskem se správným názvem. Otisky se ale objevovaly před oficiálním povolením.

 

WINKLER Chomutov 001

Naposledy změněnopátek, 31 leden 2020 23:49

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.