HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

TORZO VÝPLATNÍHO OTISKU (2)

TORZO

Firma M. DUB z Jablonce nad Nisou se počátkem roku 1929 rozhodla aplikovat výplatí stroj do odesílání a vyplácení své korespondence. Není známo, čím se firma zabývala, můžeme se jen dohadovat. Byly to výroba bižutérie či výroba nábytku?

 

Ministerstvo pošt a telegrafu jí udělilo souhlas a zvěčinilo jej ve Věstníku č. 19. z 3. 5. 1929.. Firma B. Jarolímek dvezla výplatní stroj C4 s horní pozicí počitadla otisků a přivezla i štočky pro denní a výplatní razítko. Nechala zhotovit i štoček oprávněného uživatele: M. DUB/GABLONZ A./N. Poštovní správě se však tento štoček nelíbil (nesouhlasila s ně+meckým názvem pro Jablonec nad Nisou a dále měla výhrady i k dennímu razítku, které neodpovídalo předpisům.Použití předloženého štočku výplatního otisku jako celek zadmítla s tím, že je nutno opravit denní razítko a nechat vyrýt nový štoček s označením oprávněného uživatele.

 

Albert Jonáš údajně původní otisk viděl a označil ji jako esej s datem 11. 2. 1920 (chybotisk? či chyba u A. Jonáše?). Když jsem procházel Jonášovu sbírku v Poštovním muzeu v roce 1979, nevzpomínám si na ucelený otisk této eseje. V jeho dubletecjh jsem též otisk st ímto chybným datem nenašel, a to jsem na dublety měl váce času než ve studovně Poštovního muzea. Co však jsem objevil, je černotisk eseje (viz níže). Nikoliv červenotisk, což by měl být druhá stupeň při vyhotovování celkového otisku. Takže z mého pohledu další torzo eseje (o další nebyla v tomto období nouze).

 

Jaká byla další historie?

Byl vyhotoven nový štoček oprávněného uživatele výplatního stroje (zobrazuji třikrát níže s tím, že poslední otisk na obálce je s vyměněnými číslicemi data!). Označení má název M. DUB, pod ním logo firmy: okřídlené kolečko s korunkou. První otisky se rozlétly do světa dne 3. 5. 1929, předpisově formálně i dle věstníku.  Upraveno bylo i denní razítko podle předpisu

 

Jaký byl další osud firmy s českým jménem? V depozitáři a clodech ze zabraných území, ani v v katalogu Bouška/Leiš s poválečnými otisky ve tvaru motýlka, se tyto otisky neobjevují.... Zanikla firma? Přestala používat výplatní tsroj a existovala dál až do znárodnění?

 

Dub 2 001     DUB 3 001

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.