HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

TORZA VÝPLATNÍCH OTISKŮ (3)

Torza výplatních otisků uživatelů, které odřekly výplatní stroje

Obchod s výplatními stroji Francotyp C3 a C4 se v Československu v roce 1929 úspěšně rozvíjel. Několik firem jej používalo a žádosti se množily. Malý a pohodlný, na obsluhu jednoduchý stroj vyhovoval firemní sféře. Firma B. Jarolímek registrovala i další zájemce o tento stroj. Poštovní správa však měla výhrady a dne 19, 6, 1929 oznámila firme B. Jarolímek, že žádosti o stroje typu C3 a C5 nebuduou kladně vyřizovány. Mnoho firem, jejichž žádosti nebyly doposud kladně vyřízeny, objednávky odvolaly a stroj nepřevzaly. Nepřevzaly ani nabízený stroj typu B. a od tohoto způsobu vyplácení odstoupily. Co zbylo? Zbyla torza ve tvaru označení oprávněných uživatelů (černotisky esejí označení oprávněného uživatele). 

Černotisky některých firem v plném rozsahu zobrazuji. Jedná se první kompletní obrázkový přehled, který nebyl předtím v této formě zobrazen. Ani v Jonášových studiích. V první fázi jich bylo celkem osm.Vyskytly se i další formy esejí, ale o nich příště (Jakl a Štěřík, Arnold Kraus, Pavel Raichl a jiné). Zobrazení rád dělám, neboť by se mohly plést s  černotisky dalších výplatnívch otisků, které však měly jiný osud - byly zasazeny do strojů a použity. To je však jiná kategorie černotisků..

Na závěr jedno UPOZORNĚNÍ.  Nikdy jsem neveřil, že by i výplatní otisky mohly být padělány. Stalo se.Poznají se podle "nadbytečného ošperkování" - kromě otisků se přidávají na celistvosti různá razítka  či autorské a sběratelské značky. Pokud sběratelé označovali či označují své celistvosti ve svém vlastnictví, tak na druhou stranu (různé značky - vi odborná literatura). Výjimkou kou je číslování v hlavně v levém horním rohu (Marek). Často se objevujei malá červená značka A. Jonáše se žralokem (v levém dolním rohu ). To nikdy Albert Jonáš nedělal, nevšiml jsem si ani v jeho kmenové sbírce či dubletech, že by mnohem cennější celistvosti takto označoval. Zveřejněné černotisky či červené otisky esejí, které popisuji se dají lehce vyrobit, přiznávám, že dost mistrně (kvalitní technika v nové době existuje). Takže sběrateké, pozor. Zveřejněné eseje a jejich čeernotisky byly tištěny na archy pololekslého nažloutlého papíru bez systému a popisu. Vůbec se nedoplňovaly autorskými či ryteckými značkami. A už vůbec se nevyskytly na obálkách s adresami, neboť byly jen torzy a neměly funkci a povolení vyplácení. Dnes osm zevřejěných esejí vůbec nebyly vsazeny do celkového výplatního otisku.  Pokud se vyskytnou v jiném než popisovaném tvaru a formě, pak je to padělek.

 

TORZA

výplatních otisků firem, které objednávky strojů odřekly a u kterých zůstaly jen černotisky esejí oprávněného uživatele výplatního stroje.

…..

Jedná se to tyto subjekty (zájemce):

 

1 J. Riedl Plaňany

2 Justin Löschner

3 Emil Eisenstein

4 Stollwerck

5 Julien Mayér Praha

6 Československé továrny na dusíkaté látky A.S.

7 Panhans

8 Moravská lidová banka, Brno

……

 

TOR 001

.

Naposledy změněnosobota, 22 únor 2020 10:49

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.