HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

TORZO VÝPLATNÍHO OTISKU (4)

TORZO (3)

 

Štočky vyryté, ale nepoužité. Vzniklo torzo eseje ve form černotisku.

Řada firem si nechá vyrýt štočky uoprávněného uživatele výplatního stroje, aniž je do stroje zasadí a použíjí při vyplácení. Někdy bez udání důvodů, kterých se nemůžeme dopátrat, a nůžeme se jen domnívat.

Jedním z takových příkladů je případ uživatele firmy Moric Bondy, výrobky měděné z hamrů a válcoven v Praze. Jeho sídlo bylo v Praze II, Růžové ulici 22. Výplatní tsroj Francotyp B3 s horním číslem počitadla byl schválen Věstníkem MPT č. 39 z 24. 8. 1929. Stroj začal vyplácet dne 12. 9. 1929, jak vyplynulo z nálezu černotisku eseje (viz níže), prvního otisku štočku oprávněného uživatele, který lze oznančit jako první, ovšem nepoužitý. Nápis na štočku je stejný jako u skutečně použitého, který byl v pořadí druhý. Důvod: Neznámý. Srovnání obou štočků ukáže, že druhý štoček je větší a má jiný typ písma (viz znatelné "Á").  Z literatury víme, že byl zasazen do stroje o něco výše než předchozí.

Zajímavé je, že chronologický katalog arch. A. Jonáše první otisk neuvádí/neuznává jako esej, i když byl dle jeho informace zasazen do otisku. Opomenutí či jiné důvody?

Za pozornost stojí i tečky za dnem a měsícem, u jedné z celistvostí i za vročením. Další dvě celistvosti jsou pozdějšího data, je to jen důkazem, že stroj vyplácel dobře, bez poruch a zásahů dlouhou dobu. Protektorátu ČM se pravděpodobně nedočkal s ohledem na  židovský původ firmy a majitele.

Na konec jedna malá poznámka. Řada otisků měla jen uvedenou adresu v otisku, poštovní správa netrvala na přesném názvu a adrese tak, jakomu bylo ve třetí republice.

 

 

 

 

 

Bondy 1 001    

Bondy 001

Naposledy změněnočtvrtek, 20 únor 2020 10:51

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.