HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ADOLF ABSOLON Doporučený

Dne +6. 5. 2020 odvysílala ĆT 1 v pořadu "Z metropole" krátký medailonek Adolfa Absolona, významného českého výtvarníka a tvůrce více než tří desítek poštovních známek České republiky. Oosbnost A. A. přibližuji recenzí Monografie Adolfa Absolana, kterou jsem zavěsil před pěti lety na klubový web www.kf0015.cz.

 

 

Monografie Adolfa Absolona

 

     V loňském roce veřejnost dostala cenný dárek – vyšla monografie výtvarníka, malíře, ilustrátora a tvůrce poštovních známek Adolfa Absolona. Skromná publikace svou formou, ale bohatá svým obsahem je velkým přínosem nejen pro umělecké odborníky, ale i pro laickou veřejnost – je průřezem životního díla tohoto umělce.

     Adolf Absolon se narodil v Praze 14. 7. 1937, vystudoval střední geologickou školu a poté obor geologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy s titulem RNDr. Pracoval e vědeckém výzkumu a geologickém provozu, publikoval řadu odborných studií a věnoval se odborné práci v terénu. Až do roku 1988 pracoval v podniku Geoindustria. V roce 1980 se zúčastnil expedice do Ekvádoru společně s dalšími geology, botaniky, kameramany a režisérem Krátkého filmu. Cestu, která se věnovala výzkumu a průzkumu a při které navštívili i Galapágy, se věnovala hlavně průzkumům andských sopek. Po této cestě byla vydána publikace „Cesty za Hefaistem“ autorů Petra Jakeše a Jana Janíka s Absolonovými ilustracemi.

     Neméně významný byl umělecký život Adolfa Absolona. Od mládí kreslil a maloval. Jak sám v publikované monografii říká: „ Začal jsem náruživě kreslit, doma, ve škole a také jsem chodil do přírody s krabicí temper a kusem lepenky. … V 15 letech jsem měl vystavené plakáty v teplickém divadle.“ Nejdříve jej zaujaly linoryty. Touto technikou vznikly první novoročenky a Ex libris. Těmi monografie Adolfa Absolona začíná.

    Došlo i na olejomalby – první výstava se konala v Kutné Hoře (1980), poté to byla Praha, divadlo Semafor (1984), Mariánské Lázně (1985) a opět divadlo Semafor (1988). Následovaly další – např. Jilemnice (2006).

     Ilustrace knížek je další Absolonovou uměleckou  odborností. První smlouvu  na ilustrování knížky („Létavice a lunatici“ autora Petra Jakeše) uzavřel u Mladé fronty v roce 1977.  Jeho ilustrace v odborných knížkách, ale i krásné literatuře dosáhly v průběhu let obdivuhodného počtu několika set.

     Monografie prostě nazvaná „Adolf Absolon“ je skutečným umělcovým profilem – zahrnuje nejen zmíněné obory kreslířství a malířství, ale jde i do hloubky – přináší a na mnoha ilustracích zobrazuje iluzivní krajinářství, krajinářská podle skutečnosti, symbolické krajinářství, zátiší, triptychy, velké obrazy, ilustrace přírodovědecké , ale i krásné literatury.

     Umělcova tvorba by nebyla úplná, kdybych nezmínil je tvorbu pro českou známkovou tvorbu, jejíž ukázky jsou v monografie též textem a obrázky uvedeny. Jeho vstupem do známkové tvorby bylo dne 3. 5. 1995 vydání známky zobrazující Pravčickou bránu - Hřensko v hodnotě 9 Kč společně s FDC, na které je další specialita – strom rostoucí ze skály a prosté a výrazné razítko. Od roku 1995 následovaly další kouzelné známky zobrazující přírodu, úchvatné stromy (zpívající lípa v Telecí a Žižkův dub v Podhradí) a další. Za připomínku stojí i známky k výstavě PRAGA 88 (zejména osvětlení noční Karlův Most a Ledeburská zahrada), dále Baťův kanál a Fláje. Mé srdíčko jako sběratele specializovaného sběratele potěšily dvě automatové známky (Jindřichův Hradec a Zámek Průhonice) a jako patriota předšumavské a šumavské oblasti i Absolonova poslední poštovní známka – zřícenina hradu Rabí, která se křtila hned dvakrát – v Praze 27. 5. a v Rabí na radnici 5. 6. Známky jsou výraznou a významnou součástí Absolonovy tvorby – vynikají nezaměnitelným rukopisem a u barevných prací citem pro ladící kompozici připomínající zejména u poslední poštovní známky Rabí francouzské poštovní známky obdobných motivů.  Rád doplňuji, že věrným  dvorním rytcem Absolonových děl Absolona je Martin Srb.

      Monografickou práci vydal Kabinet české grafiky, U dejvického rybníčku 21, 160 09 Praha 6, www.fineart.cz v roce 2014 v nákladu 500 exemplářů. Na této adrese lze knihu objednat. Dále je možno objednávku předat na telefonním čísle 603 390 447, emailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

       Vážený Mistře, děkujeme za Vaši tvorbu a to nejen pro nás, filatelisty. K nacházejícím narozeninám vám přejeme vše nejlepší a hodně dalších uměleckých počinů, ale i geologických zážitků. 

  1. 7. 2015 (zveřejněno na webu www.kf0015.cz)                                 Autor textu : Ivan Leiš  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Související položky (podle značky)