HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ZNĚLKA VÝSTAVY PRAGA 1968 V PODÁNÍ HANY PAZELTOVÉ

Znělka výstavy PRAGA 68

       V minulých dnech jsem našel  překvapivě trochu volného času a rozhodl jsem se uspořádat svůj hudební archiv včetně archivu hudebně a literární skupiny nazývané LIHUKO (Literárně Hudební Skupina), později  Beatnici (Beatniks) , kde jsem měl tu čest několik let (1962-65) působit jako hráč na baskytaru, jakož i  autor literárních pásem a textů písní. Tento kolektiv byl založen studenty SVVŠ ve Štěpánské ulici (později Akademické gymnázium) a postupně se rozšiřoval další kolegy a kolegyně hlavně z jiných středních škol.

      Na jednom programu této skupiny  jsem našel dlouhá léta zapomenuté poznámky o  zpěvačce naší hudební skupiny, jejíž jméno znělo Hana Pazeltová.  Hanka byla spolužačkou několika členů skupiny včetně mé maličkosti. Zpívala s námi několik let náš repertoár – hudbu 50. a 60. let, ale srdcem i kultivovaným projevem tíhla k šansonu … Není divu, že se dostala do vyšších sfér profesionální hudby tehdejší doby. Kariéra jí začala slibně, ale byla však přerušena smutnými  událostmi roku 1968 a následnou emigrací v roce 1970, do které odešla nejen ona, ale i její sestra a rodiče.   

      Na tomto místě se pozorný čtenář zeptá. Jak hudba a osobní vzpomínky souvisí s filatelistickým portálem? Souvisí a dost úzce. Mezi písničkami na programu  byla zajímavá informace: Hanka Pazeltová nazpívala znělku Světové výstavy poštovních známek PRAGA 68, která se jmenovala „Merci, Mr Hill“ (česky Díky Vám, Mr Hill). Autory písně byla Jan Seehák (hudba) a Bohuslav Nádvorník (text). Hanku doprovodila Rytmická skupina Miroslava Kefurta. Píseň vydal Panton v roce 1968. Vzpomínám si, že jsem při jednom z mnoha setkání se Severinem Zrubcem o této písni hovořili. On sám ji hymnou československých filatelistů …

     Zájemci si mohou tuto píseň vzdávající hold vynálezci poštovní známky, jakož i jiné písně této kultivované zpěvačky, přehrát z portálu www.youtube.com.  Nicméně svou stopu zanechala.  V letech 1966 – 69 nazpívala několik desítek písní (Černá růže, Koupím veselý den, Hřbitovní kvítí, Muž z Ria, Půjdu dál, Vstávej, už musím domů s Milanem Drobným a jiné). Hrála a zpívala i v Semaforu ve hře Tak co, pane barone (1967) a v dalších hrách a filmech (např. zpěv ve filmu Lásky jedné plavovlásky). Vystupovala i v Československé televizi. Nahrávala pro Supraphon a pro Panton.  Pokud mne paměť neklame, hrála i v divadle Rokoko.Další informace o její krátké, ale značně bohaté kariéře jako zpěvačky je na adrese: https://www.csfd.cz/490975-hana-pazeltova z pera Josefa "satora" Čtvrtbíčka, kterému patří dík, že zaplnil toto dlouho prízdné bílé místo.

     Hanka odešla z naší hudební scény příliš brzo. Filatelistům zbyla „hymna“, kterou nazpívala. Díky bohu za ni, zejména když uvážím, že filatelisté jiných států se mohou pyšnit klasickými skladbami.

Přidáno: 17. 9. 2015 na web www.kf0015.cz                                                            Autor: Ivan Leiš

 

Hanka 2 001

  

Naposledy změněnoúterý, 19 květen 2020 20:33