HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

DRSNÝ HARRY A JEHO DEVADESÁTKA

Dnes, dne 31. května 2020 se dožívá devadesáti let CLINT EASTWOOD, (31. 5. 1930, San Francisco), herec, režisér, poducent, skladatel, zpěvák a muž, který si prošel celou řadu zaměstnání, nsmírně činný a úspěšný člověk s velkým charisma člověka a herce. Narodil se v San Franciscu v Saint Francis Memorial Hospital matce Ruth a otci Clintonovi Eastwoodovi.Jeho kořeny sahájií do Anglie, Skoska Irska a Holandska. Jeho praprapředek William Bradford připlul na lodi Mayflower a Clint je představitelem 12. generace tohoto disentu narozeném  na americkém kontinentě. Sestry v porodnici  jej pojmenovali jako "Samson" pro jeho výšku a váhu (5,2kg). Má sestru Jeanne . V životě zkusil být pastevcem, dřevorubcem, instruktorem plavání, topičem v ocelárně, pracoval u benzínové stanice a hrál i na klavír v barech a kavárnách. V roce 1949 narukoval do amády (Fort Odd)  jako plavecký instruktor. . Před armádou studoval na dvou středních školách. v Piedmontu a oaklandu, poté na obchodní škole v City College v Los Angeles. Byl dvakrát ženatý, dvakrát měl partnerství a čtyři vážné nemanželské vztahy. Má celkem sedm dětí. 

Od poloviny padesátých let se objevoval v menších a později i hlavních rolích. Za plodný života natočil více než 50 filmů, ve kterých hrál, některé též produkoval (11) anebo režíroval (17). Věnoval se i hudbě, zpíval, skládal hudbu, psal texty.První film natočil v roce 195ř (Revenge of the Creature), posledním filmem byl The Mule. (2018). Prvním režijním počinem byl film Play Misty for Me (1971), posledním Richard Jewell (2019). První nzpívanou písničkou byl song Paint Your Waggon (1969), zatím posledním Gran Torino (2008).  Celkem nazpíval šest písní, tři složil a k pěti napsal slova. Světovou proslulost mu zabepečily spagetti westerny režiséra Sergia Leoneho (westernová trilogie).  

Během života byl oceněn mnoha cenami. Celkem obdržel 22 cen a 94 nominací. Hlavními, kdo jej oceňovali, byla Filmová akademie, BAFTA, Golden Globe. 

Oblíbené byly i jeho aktivity v hoteliérství a restauratérství ve městě Carmel-by-the-Sea, kde zastával několik let i funkci starosty. Restaurace spojená s hotelem v tomto městě "Hog´s Breath" Inn v San Carlosu na Páté Avenue je oblíbenou destinací turistů, tak jako tomu bylo u další restaurace, kde již není podílníkem - Clint Eastwood´s Mission Ranch Restaurant ve stejném místě.  

Byl aktivní též jako republikán, až na několik výjimek (podporovatl Bloomberga). Do dějin vstoupil jeho rozhovor  se židlí, kde měl sedět virtuální B. Obama,  na kongresu Republikánů.

Happy Birthday, Dirty Harry.

Many Happy Return of the Day, dear Clint.

 

Clint Eastwood 001

Zdroje: en.wikipedia.org + https://pixabay.com (obr.)

Naposledy změněnoneděle, 31 květen 2020 19:10