HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - říjen 2018

Ocenění exponátů na Světové výstavě PRAGA 2018

Ocenění exponátů na Světové výstavě PRAGA 2018

 

Ve třídě literatury na nedávné Světové výstavě poštovních známek PRAGA 2018 jsem vystavil dva exponáty (celkem tři publikace). První byla memoárová filatelistická publikace o začátcích sběratelského oboru výplatní otisky a jeho protagonistech v letech 1926 - 1934 pod názvem "Žralok a frankotyp" (jury ocenila tuto reprezentativní publikacivelkou stříbrnou medailí) a typologické příručky o dvou dílech pod názvem" Výplatní otisky firem, institucí a organizací v Československu 1946 - 1992 (typologický pohled)" a "Výplatní otisky pošt v Československu 1946 - 1992 (typologický pohled"), kterou jury ocenila střábrnou medailí. Typologické příručky jsou českým úvodem ke katalogů, čs. výplatních otiskům autorů Di Casola/Leiš vloženým na web www.kf0015.cz, které jsou v angličtině respektive v italštině.

Ivan Diplom PRAGA 2018 1 001

 

Ivan DIPLOM PRAGA 2018 2 001

 

 

 

Číst dál...

Nejvyšší hora Curychu a okolí

 

NEJVYŠŠÍ HORA CURYCHU A OKOLÍ

Ano, je to tak. Každé místo má svou horu nebo aspoň vyvýšený kopeček. Nejinak na tom je i Curych a jeho bezprostřední okolí. Tato hora se nachází ve švýcarském kantonu Curych a je součástí Švýcarské plošiny a pohoří Albis. Má výšku 870m.

Nazývá se Uetliberg a je známá též jako Üetliberg.

Rychle a pohodlně je dosažitelná jednak po silnici, ale populárnější je vlak S 10, který vyjíždí z nástupišť 21 či 22 Hlavního nádraží v Curychu. Dvacet minut a jste těsně pod vrcholem.Uetliberská železniční stanice leží 68 metrů pod vrcholem. Dráhu i nádraží vlastní dnes Sihltal Zürich Üetliberg Bahn. Poskytuje i další dopravní servis.

Uetliberská dráha byla postavena firmou Uetlibergbahn-Gesellschaft, která zahájila provoz na nádraží Selnau k vrcholku v roce 1875. V roce 1892 Sihltalské dráha byla otevřena další společností na trase Sihlwald – Selan. Po bankrotu této společnosti dráhu převzala v roce 1920 Bahngesellschaft Zürich – Uetliberg (BZUe) a o rok později tuto dráhu elektrifikovala. Dnes má dráha 9 stanic, depo v Giesshübelu, délku 10.3 km, převýšení 417 metrů. V roce 1990 došlo k prodloužení ze Selnau na Curyšské hlavní nádraží. Původní lokomotiva a vozy se původně nacházely v muzeu SZU, ale v roce 2008 jsou součástí leasingové smlouvy a jsou součástí expozice Švýcarského dopravního muzea v Lucernu. Uetliberské horské nádraží slouží jako provozní místnosti pro dráhu a v budově je i restaurace. Dopravu zajišťuje šest nových multivlaků vyrobených firmou Stadler Rail od roku 2013 zkušebně, a od roku 2014 na stálo.

Na vrcholku se nabízí panoramatický pohled na celé město Curych a Curyšské jezero z jedné strany, a na lesy a přírodu z druhé strany. Hora leží na hranici mezi Curychem a samosprávnými oblastmi Stallikon a Uitikon. Zajímavostí je, že vrcholek známý jako UTO KULM, je na území Stallikonu. I když je tomu tak, hora se považuje za horu Curychu. Hoře se říká Top of Zurich (Vtrchol Curychu). K hotelu vede Jelení stezka , kterou osvětlují Svítící jeleni(komplex osvětlení  z dílny umělce a architekta Bruna Webera 1931 – 2011). Cesta k vrcholu přibližuje i soustavu planet. Pod vrcholkem je ještě jedna restaurace s názvem Uto Staffel. Před tisíci lety se na těchto místech nacházelo pevnostní opevnění . Z vrcholkü lze sejít do různých míst vyznačenými turistickými cestami se zajímavým terény, které odmění turistu posezením v několika restauracích na trase.

Na vrcholu se nachází hotel Uto Kulm a dvě věže (rozhledna  vysoká 72m s platformou ve výšce 900m nad mořem, vystavěna v roce 1990 - údajně nejhezčí rozhledna Švýcarska, a Uetliberská televizní věž).

Uetliberg je příjemným zpestřením turistického pobytu v Curychu. Příroda, i když je ve městě, v tomto případě rozhodně vítězí. Aspoň u mne a u návštěvníků, kteří se každou půlhodinu či i častěji vystoupí z uetliberského vláčku a ponoří se do přírody. 

 

Vlak SZU vjíždí do stanice Uetliberg

DSC02142

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS