HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - září 2019

Publikace "Výplatní otisky"

Publikace "Výplatní otisky"

Tuto publikaci jsem vydal v roce 1991. Uvádí mladé a začínající sběratele do zajímavého sběratelského světa výplatních otisků. Pro pokročilé sběratele slouží též. Dfeinuje vše okolo výplatního stroje a výplatního otisku se zaměřením na Ćeskoslovensko. Tato příručka vznikla z mé jurymanské práce, kterou jsem v roce 1984 obhájil v Olomouci a stal jsem se aspirantem na jurymana poštovní historie a celin.

 

Kniha je k objednání na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Poskytuji zdarma  proti úhradě poštovného. Kroužkům mladým filatelistů, ale i  neorganizovaným mladým sběratelům poskytuji též zdarma proti úhradě poštovného.

 

Ostatní mé publikace s výjimkou "Žralok a frankotyp" a "Frankotypisté" jsou již vyprodány či rozdány a dotisk neplánuji.

 

Výplatní otisky 001

 

 

 

 

Číst dál...

Nejnovější publikace - FRANKOTYPISTÉ

Frankotypisté - nejnovější memoárová publikace

Koncem roku 2017 jsem vydal samonákladem další publikace pod názvem "FRANKOTYPISTÉ", kde zachycuji historii prvních výplatních otisků na světě, přehled otisků z území Československa a zejména historii sběratelství výplatních otisků v Československu. Bohatě ilustrováno. Objednávky přijímám na mejlové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na nedávné Národní výstavě v Liberci v září 2019 byla oceněna velkou pozlacenou medailí ve třídě literatury.

 

 

Zároveň PŘIPOMÍNÁM, ŽE I PŘEDCHOZÍ PUBLIKACE MEMOÁROVÉHO TYPU "Žralok A frankotyp" JE STÁLE V NABÍDCE KE KOUPI. I tato publikace byla oceněna velkou stříbrnou medailí na Světové výstavě PRAGA 2018, která se konala v srpnu v Praze.

 

Jedna z dalších mých poublikací "Výplatní otisky" z roku 1991 neztratila na historické přitažlivosti a je stále aktuální. Prozatím nebyla zatím jinou publikací na toto téma tak souhrnně a komplexně překonána. Zasvěcuje do zajímavostí sběratelského oboru výplatních otisků.Tuto publikaci poskytuji zdarma, dva kusy pro toho, kdo si objedná jednu z výše uvedených publikací.

 

Frankotypisté 001

Číst dál...

KNIHY PLNÉ FILATELISTICKÝCH CELISTVOSTÍ

KNIHY ZLATÉHO FILATELISTICKÉHO FONDU

 

Filatelistické literatury není nikdy dost. Stále je potřebná. Pro vzdělání sběratele je literatura velmi důležitá. A nejsou to jen katalogy či studijní publikace. Mezi špičkové knihy patří knihy, které přinášejí ukázky celistvostí s náležitým vysvětlením. Tím jsou poučené a psojují obraz se slovem.

V poslední době se mi do ruky dostaly tři cenné publikace různých autorů, jak jinak z německé oblasti. Dvě jsou z bývalé NDR, jedna ze Śvýcarska.

Horst Hille, POSTKARTE GENÜGT, Ein Kultur-historisch.philastelischer Streizug

Urania Verlag Leipzig - Jena - Berlin, 1988. 180 stran, kvalitní ilustrace, vždy téměř na každé straně, rozsáhlý popis.

Celistvosti prošlé poštou, na první pohled nepatřící mezi kategorii "dělanik" a "suvenýrů". Věrohodnosti. Vše od pohlednic, poštovní celiny, karty celodenního použití, speciální celistvosti, neobvyklé arty, , došlo i na filatelistické karty, které= byly vytvořeny a použity filatelisty. Původ ? Celý svět. Poučné.

 

Horst Hille, BRIEFGESICHTER, Ein kulturisch-philatelistischer Streifzug,Urania-Verlag Leipzig - Jena - Berlin, 1985, stran 175

 

tentokrát se autor soustředil na filatelistické celistvosti a vytvořil sedm kapitol - celistvosti, ostré až novější dopisy, speciality, celistvosti na krátkou dobu, tragické, filatelistické, moderní. Tentokrát dal místo i těm filatelistickým - udělaným celistvostem, na nichž se zasloužili filatelisté z nejrůznějších důvodů či obchodníci.

 

Peter Meier, 100 mal Philatelie, DE la Philatélie par +00, Philately, a 100 times, Multipress Verlag,  Tenniken 2000, stran 209

 

peter Meier vybral z archivu Poštovního muzea v Bernu to nejzajímavější.od pradávna k dnešním dnům. Na dvoustraně vysvětlivky v několika jazycích a obrázek na pozadí obrázku. Stručné, jasné. Tezaurus švýcarské poštovní historie.Kvalitní a ecnné celistvosti Navíc vysvětlivky po občansku. za jaké situace celistvosti a poštovně historické či známkové artefakty vznikaly .....

 

Všechny tři publikace přinášejí poučení a potěšení.

 

Kniha 1 001     Kniha 2 001     KNIHA 3 001

 

Číst dál...

Výplatní stroj KOMUSINA na palubě vzducholodi "Graf Zeppelin"

Výlatní stroj KOMUSINA na palubě vzducholodi LZ 127 "Graf Zeppelin"

 

Ke svému velkému překvapení jsme nedávno v literatuře narazil na zajímavou informaci. Firma Luftschiffbau Zeppelin Co. přijala na svou palubu vzducholodi "Graf ZEPPELIN" německý VÝPLATNÍ STROJ SOUSTAVY KOMUSINA k vyplácení zásilek na trase New York - Friedrichshafen. Psal se rok 1929. V renomovaných katalozích Michel a Sieger jsem o tomto stroji a jeho otiscích nenašel ani zmínku. Literatura uvádí, že stroj nesměl vážit více jak 3 kilogramy, což byla podmnínka výrobce vzducholoidi a Říšského ministerstva pro pošty a telegrafy, který provoz výplatního stroje povolil. K provozu došlo na obou trasách. První se uskutečnila v době od 11. do 15. 10. 1929. Kromě vyplácení strojem se zachovala i řada celistvostí vyplacené známkami a oražená příležitostnými razítky, které byly na palubě. ty již katalogy zachycují a kótují. Nebylo jich více jak čtyři stovky.

 

Zeppelin 002

  I další dvě vzducholodě měly s výplatním otiskem mnohé společného, buď vzducholodě či lety a k vyplácení došlo buď ve vzduchu anebo na souši. Katalogy již tyto otisky zachycují. Jednalo se o výplatní stroje německé provenience Francotyp.

Vzducholoď LZ 129 "Hindenburg"

3 verze otisků s dohlédací poštou Frankfurt (Main) 9 s daty 3. 5. 1937 (text 1. Reise LS Hindenburg nach Nordamerika 2. Mai 1937", 3. - 6. 5. 1937 s textem "In 2 Tagen nach Nordamerika" a třetí s datem od 6. 5. 1937 v několika verzích (jako druhý, bez reklamního textu či s textem "Deutsche Zeppelin-Reederei").

 

 

Třetí vzducholodí, která je spojená s výplatním strojem a otiskem je vzducholoď lZ 130 "Graf zeppelin". Firma Deutsche Zeppelin - Reederei Frankfurt (Main) pouzžívala k tomuto letu dv otisky s různými označeními uživatele (první s obrázkem vzducholodi a druhý s hangárem pro LZ 130, data 3/1938 a 9/1938).Výrobce výplatního stroje firma Francotyp.

 

Obrázky vzducholodií a výpatních otisků jsou ke shlédnutí v katalozích Sieger (Zeppelin Post Katalog - Sieger-Vrelag, 1981, Michel Zeppelin Specialized Catalogue 2003)

 

 

 

Číst dál...

MASYŤUCH

MASYŤUCH

 

Nedávno došlo k objevení a vytvoření digitální verze několika grotesek ze 60. let, kde hlavní roli Masyťucha vytvořil herec Pavel Havránek (narozen Praha 8. 5. 1946, zemřel v Praze 9. 7. 1993). Filmy jako např. Masysťuch na plovárně, Masyťuch v kostele, Jak se dělá groteska, Masyťuch umělcem) vytvořili kromě Pavla a našich spolužáků (zahrál si Petr Rauchenberg a Dana Horáková, ale i další), i František Zíta a má maličkost coby kameraman s ruskou kamerou KVARC, která uměla zrychlený chod a zpátečku (tyto triky jsme hojně využívali), scénarista a režisér. Já jsem bral tuto aktivitu jako přípravu na studium na FAMU, kam jsem se chystal na produkci a Pavel jako předpolí pro studiumu na DAMU. Filmy jsou uloženy na adrese: https://www.dropbox.com/s/1ytOgxx9ml9g37j/Masytuch.mp4?dl=0. To byla naše aktivita v dobác jstředoškolských studií, které Pavel nedokončil. Pavel byl výrazný herec a zapadal do mezer našehich herců svou zavlitou postavou a švejkovským úsměvem, který mu v životě dělal problém. Ani nedokončil střední školu, ale na DAMU se dostal na několikátý pokus a vystudoval. Umístil se v Ypsilonce, kde s kamarádem hercem Jiřím Lábusem vytvořili oba řadu legračních situací iv občanském životě. Pavel byl svědkem na mé svatbě a rád na něj vzpomínám. Seznámil mne s celou řadou zajímavých oosbností, zejména když sloužil jako techni či kulisák ve Vinohradském divadle... Dnes po jeho tragickém konci jeho neučesaného a provokativního života mohu jen říci R.I.P., Pavle. 

 

Pavel Havránek 001

Pavel na mé svatební hostině dne 4. 7. 1970 v salónku vinárky Vikárka na Hradčanech.

 

xxxxx

 

Pavel Havránek s naší společnou kamarádkou Vlastou T. v dolní části Václavského náměstí někdy na jaře roku 1992.Měl jsem s sebou fotoaparát a získal jsem posleení fotku Pavla. Viz fotografie níže.

Po tomto setkání, kdy jsem zmáčkl spoušť, jsem jej viděl ještě několikrát. Tato setkání však jsem nezaznamenal na film. Nicméně setkání to byla zajímavá -ve Valdštějnské zahradě, v restauraci U Benediktina, ve Slovanském domě v tehdejším bistru, v metru na trase A s jeho nejnovější láskou a pejskem a na Hradčanech  v kavárně na Valech....Pavel Havránek a VT

Číst dál...

Z PRACHU VYDUPANÉ (15)

 

Z PRACHU VYDUPANÉ (15)

Rok osmdesátý čtvrtý. Sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF v tomto roce vstoupila do devátého roku své existence. Sekce našla svou identitu a dávala najevo svou ambicióznost, identifikaci, píli a pracovitost. Navíc v sekci vládla kamarádská atmosféra. Táhli jsme za jeden provaz a sekce měla hmatatelné výsledky. Sloužili jsme sběratelům jak těm organizovaným, tak i těm, kteří stáli mimo. Navíc nás práce bavila a rádi jsme do společného koše dávali svůj čas.

V roce 1984 se konalo dne 7. 4. v pořadí již 9. Celostátní setkání sběratelů sekce otisků výplatních strojů. Zúčastnilo se jej 18 sběratelů. Velkou předností bylo, že se na něm scházeli ti dříve narození, ale i řada mladých – L. Janů, P. Jech, T. Novák, K. Kuča, P. Stříteský, T. Šilhán. Hostila nás opět zasedací místnost SČSF v prvním patře v Celetné ulici. Zamysleli jsme se na nad naší činností za uplynulé období a stanovili jsme si plán práce. Katalog a jeho II. část byla na světě, sběratelům se rozšířila působnost sbírání. Vydávání zpravodaje „Výplatní otisky“ začalo haprovat. V dubnu jsme ještě neviděli loňské poslední číslo. Údajně technické potíže v tiskárně. Kolega Brožek a jeho pracovní skupina v Severočeském kraji začala pracovat. Kromě této pracovní skupiny pracovaly ještě dvě další a výsledky průběžně publikovaly. Kolování se stalo oblíbenou aktivitou.

Odborná část setkání přinesla tyto přednášky:

-          M. Bouška, Výplatní otisky výrobců výplatních strojů a výplatní otisky na celinách

-          I. Leiš, Nově objevená korespondence arch. A. Jonáše

-          T. Novák, Zajímavosti ze současného provozu výplatních strojů soustavy Francotyp v Československu

-          T. Śilhán, Informace o samoobslužném zařízení pro příjem doporučených zásilek.

Setkání bylo též plné dotazů a informací. Pražští sběratelé se scházejí víceméně pravidelně na svých informativních a výměnných schůzkách. V tomto roce se někteří z nás sjeli do Jindřichova Hradce na Dny poštovní historie (19. – 21. 10. 1984). Výměna materiálu ukončila naše jednání.

Příští 10. jubilejní celostátní setkání se bude opět konat v Praze a bude mít slavnostní ráz.

To jsme ještě netušili,, jaký bude vývoj ve Svazu československých filatelistů, který se připravoval na svůj V. sjezd. V hlavách nejvyšších představitelů se rodil plán, který prozatím poklidný život sekce(ale i jiných orgánů a jiných komisí a sekcí minimálně změní… O tom v příštím pokračování tohoto seriálu o životě výplatních otiskářů organizovaných v rámci SČSF a Národní fronty.

Číst dál...

Titulky scénářů LIterárně HUdebního KOlektivu "Beatnici"

Scénáře LIHUKO /"Beatniků"

Většinu scénářů různých pásem, které uvedl LIterárně HUdební KOlektiv, současně či později zvaný též "bedatniks" či "Beatnici" (podle situace a politického tlaku), jsem psal s Pavlem Havránkem a já jsem je přenesl do čitelnosti na rodinném psacím stroji "Perlička". Oba jsme se pak scénářů ujali a v záloze byli ještě Hanka Kafková a Jirka Žmolík, kteří nás občas zastoupili. Já jsem odskakoval k baskytaře a Pavel mizel do zákulisí.... Pro připomínku pásem, které jsme hráli ve Škodově paláci, v sále Ředitelství silnic a železnic na národní, v Žižkovském divadle, v různých sálech v různých místech (vzpomínám na Čimleice a úžasné prostředí Filmové školy) a dalsích a dalších místech. V Lucerně a na Žofíně jsme jen hráli a zpívali. Naše pásma slov a hudby se hodily spíše jen do komrnějšěích sálů.... Scénáře se nezachovaly, tak aspoň jejich covery či titulky...

 

Cover scénáře LIHUKO Beatnici 001     Cover scénaře lIHUKO Beatnici 001     COVER SCÉNÁŘE LIHUKO 001

Číst dál...

Z PRACHU VYDUPANÉ (14)

Z PRACHU VYDUPANÉ (14)

Rok osmdesátý třetí. Na 8. Celostátním setkání, které se konalo 21. 4. 1983 v zasedací místnosti SČSF v Celetné ulici, nás bylo 21. Tento počet patřil k těm větším. I složení účastníků bylo zajímavé. Přijel přítel Sláma starší se synem, přivítali jsme i nestory sběratelství kolegy Kohouta a Šmída, jakož i budoucí naděje našeho oboru kolegy Kuču, Janů a Nováka. Přišel mezi nás i přítel Mirek Forman z Kutné Hory, jinak gestor poštovní historie a celin ze Středočeského kraje.

 

Toto setkání si připomnělo první úspěšné pokusy vyplácení zásilek pomocí výplatního stroje, v té době prvním známým pokusem byl výplatní stroj Karla Uchermanna v Norsku. Od této události uplynulo 80 let.

Podle regulí SČSF jsme pozvali á2 aktivních členů sekce, kromě úspěšných vystavovatelů a mladých sběratelů. Jako obvykle jsme si vyslechli zprávu o činnosti našeho vedoucího M. Boušky. Zmínil úspěchy na poli publicistiky a vystavování. Počínaje číslem 24/1982 Filatelie začal vycházet iI. díl Katalogu otisků 1945 – 1948. Tím se uzavřela první ucelená kapitola historie čs. výplatního otisku. Bohužel z ideologických důvodů jsme nemohli otisknout katalogizaci otisků ze zabraných území 1938 – 1945 a Protektorátu Čechy a Morava. M. Bouška I. Leiš zpracovali další katalog – výplatních otisků pražských pošt v letech 1946 – 1982, který vyšel ve formě brožury k výstavě KF 00-15., která se konala ke 40. výročí klubu (zal. 1943). Zpravodaj též pravidelně vycházel, v katalozích, dalších zpravodajích, časopisem (Pošta PNS a Zápisník) se objevila celá řada článků a studií. Technické důvody zapříčinily, že nevyšla tři čísla našeho zpravodaje, k tisku byla předána, ale čekáme na vytištění.

Práce na chystané monografii o čs. výplatních otiscích pokračují dál. Stále jsme žili v domnění, že monografie vyjde…

Vystavování se v minulém období značně rozšířilo, vzniklo několik soutěžních a propagačních exponátů. Relativně se zvýšilo ohodnocení, ale stále nedosáhlo objektivní výše (nejvyšším ohodnocením byly malé stříbrné medaile).

 

Členská základna dosáhla počtu 139 osob (k 22. 4. 1983).

 

Příští období by mělo být zaměřeno na získání mladých filatelistů pro tento obor a na zahájení prací na katalozích otisků s výplatním razítkem ve tvaru pseudoznámky. Stranou by neměly zůstat exponáty na soutěžních výstavách.

 

Krajská pracovní skupina v Severočeském kraji již pracuje a na její práci se zúčastňuje 12 sběratelů. S její prací nás seznámil aktivní člen sekce I. Brožek. Hlavním tématem práce této skupiny je regionální tématika.

 

Kolování má 30 stálých členů, za rok obdrží kolování jeden člen 4 – 5x, v kolování je materiál z poslední doby, ale i klasické kusy. Chybí poválečná léta. Menší část tvoří zahraniční otisky. Zajímavý byl rozbor cenových relací – cena za kus z posledních let dvacet až třicet haléřů, doporučené padesát haléřů. Starší otisky od jedné do pěti korun. Zajímavé se prodávají mezi šesti až osmi korunami.

 

Co nás čekalo v odborné části?

 

Byly to tyto referáty doplněné bohatým dokumentačním materiálem:

 

-          F. Śmíd, Některé zvláštnosti nizozemských a francouzských výplatních otisků z poslední doby a Elektronická pošta a její výplatní otisky v Německu (SRN),

 

-          St. Sláma, Výplatní otisky a Národní divadlo

 

-          I. Leiš, Švýcarské výplatní otisky a jejich zajímavosti

 

-          I. Leiš Postava Věry Chudáčkové v historii čs. výplatního otisku a její korespondence s arch. Albertem Jonášem a aktivní pomoc při tvorbě jeho Studií o otiscích čs. frankotypu z let 1933 a 1934.

 

Gestor Středočeské pracovní skupiny poštovní historie a celin KPHC SČSF M. Forman zhodnotil činnost sekce „jako záslužnou“. Tato slova nás potěšila.

Velká výměnná schůzka zakončila toto celostátní setkání.

Na dokreslení několik dobových dokumentů vztahující se k této schůzce: pozvánka účastníkům, prezenční listina a několik ukázek výplatních otisků z 80. let, které se hojně sbíraly hlavně začínajícími sběrateli. Neušly pozornosti ani bardům tohoto oboru, neboť toto období let od roku 1946 bylo jedno z nejzajímavějších…. Společnost DATASYSTÉM měla mnohé společné s čs. výplatními otisky. Pro sběratele bylo důležité, že otisky byly různorodé, navíc docházelo k přirozené výměně výplatních strojů Francotyp za  stroje Postalia. Hraniční data byla oblíbeným sběratelským zájmem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. celostátní setkání 1 001     8. celostátní setkání 2 001     OVS DATASYSTÉM Blava 001

-         

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS