HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 02 prosinec 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (146) - A. S. TOVÁREN NA FEZY STRAKONICE

Přechodná období patří mezi ta nejsledovanější sběratelská  období. Jsou přitažlivá pro sběratele zejména změnami podob výplatních otisků po nařízení poštovní správy či jiných orgánů moci. Jedno z nejzajímavějších přechodných období zapadlo do období částečně 3. a hlavně 4. republiky (1946 - 1992). První zoubkované obdélníky s objevily již na počátku roku 1947 po nařízení z prosince 1946.

Období 40. let patří mezi taková období. Poštovní správa nařídila změnu vzhledu otisků. Zjeména na místě výplatního razítka (od vetrné růlžice k zoubkovanému obdélníku). Měnil se místa ve výplatní hodnotě a dále došlo ke změně denního razítka. Opustila se cesta jednokruhového denního razítka, které se postupně měnilo na dvoukruhové anebo dvoukruhové s můstky.

V tomto pokračování a několika dalších se zastavím u těchto otisků.

Dnes:

Dohlédací pošta Strakonice

 

Rok 1945

6. 12. 1945

AKCIOVÁ SPOLEČNOST TOVÁREN NA FEZY TEXTILNÍ ZÁVODY STRAKONICE

Francotyp - FR 6h - 4m

 

Výplatní razítko ve tvaru větrné růžice (alias motýlka), čtyřmístná výplatní hodnota, oválné číslice výplatního razítka.

 

fez 001

 

 

Rok 1948

7. 2. 1948

VLNAŘSKÉ ZÁVODY A FEZÁRNY, NÁRODNÍ PODNIK, STRAKONICE

FR6 h - 5m (g)

 

Výplatní razítko ve tvaru zoubkovaného obdélníku (alias psudoznámky),  pětimístná výplatní hodnota, gotické číslice výplatního razítka (rekonstrukce)

 

fez 002

Tolerance pro výměnu denního razítka byla do konce roku 1948, mnozí uživatelé však používali stroje s jednokruhovým denním razítkem dlouho (někteří až do 80. let). Výpatní razítko bylo měněno rychleji coby státní symbol - poslední otisk ve tvaru větrné růžice je dokladován z Bratislavy z orku 1951 (!).

 

 

Číst dál...

ZASTAVENÍ (7 - 1) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ POSTALIA NA ČS POŠTÁCH

Poštovní výplatní otisky Československa z let 1946 - 1992

________________________________________________

 

Začátkem 60. let 20. století se do tehdejšího Československa začaly dovážet západoněmecké výplatní stroje POSTALIA. Tyto stroje vynikaly především svými  vyspělými a moderními technickými parametry, z nichž na první pohled upoutal princip stavebnicového systému. Umožňoval podle potřeby kompletaci náročnějších modelů od ručně ovládaného až k elektronickému. Ručně ovládané strojky záhy dostaly přezdívku "žehličky" - podle tvaru a způsobu "vyjetí" otisku na zásilku ču na průvodku.  Díky těmto přednostem Postalia nšla odbytiště ve světě včetně Československa. Stroje byly vhodné pro pošty, ale i pro komerční uživatele.K "žehličce" bylo možno si objednat tzv. náhon, který otiskoval výlatné automaticky.

První československé otisky měly dvoukruhová denní razítka s otevřeným můstkem připomínající půlměsíce nahoře i dole. Rámeček výplatního razítka byla ve tvaru zoubkovaného obdélníku. První stroje měly tzv. odlehlý rámeček, rozuměj zoubkování bylo odlehlé od vnitřního rámečku. Typické byly i číslice ve výplatním razítku, a ve srovnání s ostatními soustavami na první pohled rozeznatelné. Byly unifikované a do dneška nezměnily svůlj tvar. Datumové čílisce byly nízké a široké. V denním razítku se začaly objevovat dosti často rozlišovací symboly (číslice či písmena), a to v dolní části mezikruží.

 

Jedny z prvních výplatních otisků POSTALIA umístěných a používaných na poštách již v 60. letech (první vzor soustavy POSTALIA u nás).

PRAHA 1

18. 5. 1961

PST 001

 

PRAHA 5/b

21. 11. 1963

Celistvost s výplatním otiskem Postalia znehodnocující proti pravidlům výplatní poštovní známku.

 

PST 002

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS