- Zveřejněno v MÉ PUBLIKACE
TŘETÍ DÍL TRILOGIE O VÝPLATNÍCH OTISCÍCH PRÁVĚ VYŠEL
Knižní trh byl počátkem prosince 2021 obohacen o reprezentativní publikaci autora Ivana Leiše pod názvem "STOLETÁ HISTORIE VÝPLATNÍCH OTISKŮ Z ÚZEMÍ ČESKOSLOVENSKA".
Pamětnice vyšla letos k několika kulatým výročím jednoho ze zajímavých oborů poštovní historie, aby zachytila skoro stoletý vývoj moderního vyplácení poštovních zásilek otisky výplatních strojů. Československo patřilo k zemím, které tento způsob vyplácení zavedlo do svého poštovního provozu v roce 1926 a zařadilo se mezi první dvě desítky uživatelů výplatních strojů. Výpravná kniha o 512 stranách s ilustrací na každé své druhé stránce byla vydána k 95. výročí existence komerčních výplatních otisků v poštovním provozu, 75. výročí existence poštovních výplatních otisků a k blížícímu se 100. výročí existence výplatního stroje v našem poštovnictví (2026).
Ani autor nezůstal pozadu s výročími. Vypracoval rozsáhlou práci ve vší skromnosti a s pokorou ke svým dvěma osobním výročím - v srpnu se dožil pětasedmdesátky a připomněl si též padesát let od okamžiku, kdy se začal intenzivně věnovat oborům poštovní historie včetně jeho nejmilejšího - výplatních otisků.
Tato publikace volně navazuje na dvě předchozí a tvoří jakýsi pomyslný třetí díl trilogie věnované výplatním otiskům. z našeho území.
První díl pod názvem "Žralok a frankotyp" vyšel v roce 2017 a měli jsme možnost jej vidět a prostudovat během Světové výstavy poštovních známek PRAGA 1988 v Praze, kde byl vystaven v soutěžní třídě literatury a byla ohodnocena stříbrnou medailí.Autor se v ní v noval se začátkům vyplácení zásilek touto metodu a přiblížil čtenářům první sběratelské entity a slavné sběratelské osobnosti zejména z 20. a 30. let.
Druhý díl se nazýval stručně "Frankotypisté". Byl vydán v roce 2018. Zachytil několik desítek let sběratelství a jeho organizované, ale i jeho individuální formy. Proč frankotypisté? Jednoduché vysvětlení. Prvním strojem byl stroj německé provenience od firmy Francotyp GmbH Berlín. Odtud vítr zavál a první výplatní stroje se u nás nazvaly jako "frankotypy". Jejich otisky též. Dnes jsou podle normy sznámé a nazývané jako "výplatní otisky". Tisknou a vyplácejí zásilky, registrují poštovné. Tento díl doplnily i přílohy a přehledové přehledy. Kniha byla vystavena na soutěžní výstavě LIBEREC 2019 a jury ji ohodnotila velkou pozlacenou medailí.
Letos vydaný volný třetí díl je vrcholkem této sestavy. Rád šetřím slovy, ale nelze ji nazvat než "sofistikovanou a perfektní prací na profesionální úrovni".
Co v ní najdeme? Méně slov, více ilustrací. Stručný a nutný úvod, ve stejném duchu i závěr. Podstatné je to, že se v jedné publikaci vydáme na cestu téměř stoletého vývoje výpatního otisků u nás, který zachytil převážně na celistvosteh naši radostnou, ale i smutnou historii. Ne nadarmo klasici praví: "Výplatní otisk píše a zachycuje historii každý den". Je jakousi pamětí národa hmatatelnou formou pomocí dopisů, pohlednic, poštovních průvodek, ústřižků průvodek, interních dokladů pošty a výrobce.
Jak jsem uvedl, kniha přináší kvalitní celistvosti s výplatními otisky z různých dob 20. století a začátku 21. století našeho území. Pmocí poštovních artefaktů na nás dýchne doba, kterou prožívali naši dědové a otcové a kterou jsme si prožili či prožíváme i my, žijící současníci. Každá celistvost je pečlivě a detailně popsána v textu v její blízkosti s jasným vyznačením data vzniku. Je to příkladný thesaurus či encyklopedie. Můžeme zde najít rarity (s jedním exemplářem), ale i docela všední dopisy, které vidíme dnes a denně. Dává nám velkou výhodu - máme v hlavě záhadu či neznalost, otevřeme knihu, nalistujeme příslušnou pasáž a poučíme se či si svou domněnku ověříme.
V knize jsou zachycena všechna historická období naší země a jejich němí svědci - otisky. Nemohou chybět předchůdci otisků před slavným datem 16. 9. 1926 a jakási Síň slávy prvních a dalších významných sběratelů - sběratelských legend (coby adresátů na celistvostech). Naostro začíná přehlídka otisků obdobím větrné růžice ve svém prvním období (1926 - 1939). Pak přichází německá orlice na zabraných územích (1938 -1945) současně s dalšími otisky na území Slovenska a Podkarpatské Rusi (1939 - 1945). Větrná růžice se udržela na místě výplatního razítka na Slovensku, ale na Podkarpatské Rusi doznala změn maďarského vzoru. Osvobození přineslo opět přílet větrné růžice či sběrateli oblíbeného "motýlka" a období 3. republiky čekoslovenské. Období větrné růžice v pořadí druhé (1945 - 1948). Střih a nastalo období zoubkovaného obdélníku (1946 - 1992 s názvem Československo. Nově i na poštách. Další vývoj přinesl rozdělení a vznik dvou republik a jejich otisků. Další roky, ty nejnovějšá uznaly pokročilý technický vývoj a zařadily do poštovního provozu digitální výplatní stroje. K novému vývoji se připojily i blízcí příbuzní - otisky a nálepky APOSTů a tzv. automatových známek. Obrazový přehled ukončuje oblíbená kategorie otisků - propagační a příležitostné otisky, které tento obor zatraktivňují i pro nespecializované sběratele a širokou filatelistickou rodinu.
Publikace není určená jen pro specializované sběratele, ale snaží se být srozumitelná i pro širokou veřejnost. Kniha vychází v nákladu 100 kusů jako limitovaná edice.
Eduard Rehberg
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Století historie výplatních otisků z území Československa, autor Ivan Leiš, vydání 1., vydáno ke 100 letům výplatního otisku,sepsáno Radonice 2020 -2021, vydáno v roce 2021, vytiskl Leben sro Sokolov, 512 stran, bohatě ilustrováno. Cena Kč 1890,- + poštovné.
ISBN 978-80-270-9279-5
Knihu lze objednat na adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Na této adrese lze objednat i předchozí dva díly "Žralok a frankotyp (cena 490,- + poštovné)", "Frankotypisté" (cena 590,- + poštovné).
Ke každé objednané knize zdarma příručka "Výplatní otisky " (Praha 1991). Tatokniha je úvodem do světa sbratelství výplatních otisků.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ukázky z knihy: