HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 03 červenec 2021

DOZRÁL ČAS (6)

V dnešním pokračování sreiálu o hodnocení a oceňování výplatních otisků a celistvostí s výplatními otisky se podívejme do věta čísel a hodnot. Výplatní otisky z území Československa oceňuje především několik katalogů, z nichž nejreprezentativnější je Mezinárodní katalog výplatních otisků autorů Joela A. Hawkinse a Richarda Stambaugha (knižní vydání z roku 2005 , věcně pokračuje dále elektronicky). Jedná se o typologický katalog, nikoliv věcný či položkový. Souhrnně zaznamenává typy a podtypy  výplatních otisků všech výplatně otiskářských zemí, a to včetně všech územních celků Československa . Cenové kotace jsou v USD (v době psaní tohoto článku - červenec 2021 byl středový kurs 1USD = 21,2640 Kč  dle ČNB). Je pochopitrelné, že se jednáo americký pohled navíc ovlivněný trhem a aukcemi. Český pohled může být odlišný. Každopádně každá informace je důležitá při stanovení hodnoty a ceny artefaktu. Důležité konsttaování, že cenové kotace se vzahují na komerčšní nefilatelistické cleistvosti (naším jazykem poštou prošlé, věhrohodné, nikoliv filatelisticky vytvořené). 

Než se dostaneme k jednotlivým kotacích a považuji za nutné zvečejnit předmluvu autorů  týkající se uvedeného oceňování. 

 

"H o d n o t y

 

Zahrnujeme tržní hodnotu pouz pro ty typy a varianty, pro které áme rozumný objem důvěry. Hodnoty jsou založeny na našich odhadech četnosti (vzácnosti) a  poptávky. Uvedení bez hodnot může znamenat buď skutečnost, že máme nedostatek informací anebo hodnota je nominální.

 

Naše odhady jsou to, co si myslíme, že je rozumná cena vztahující se na zřetelný otisk na komerční (nefilatelistické) celistvosti při transakci mezi ocbhdoníkem a zasvěceným sběratelem v USA. V některých případech zřetelné otisky na úplné filatelistické celistvosti nemusí existovat a my se snažíme zaznamenat takové situace. Tržní hodnoty for neamerické otisky mohou být vyšší v zemích původu.

 

Uživatelé katalogu by měli mát na paměti, že hodnoty výplatních otisků se mohou lišit široce od jedné transakce k druhé při závislosti na dlouhém seznamu okolností, které  se omezí na dychtivost kupujícího a  zdráhání prodávajícího a naopak."    

 

Příště se zasravím u konkrétních sttních celků z území Československa a hlavních typů otisků, které americký katalog kotuje. Nesmíme zapomenout, že Katalog vznikl na počátku 21. století, od té doby uplynulo již skoro 21 let....

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ ( 93) - PRÁCE

Vydavatelství a nakladatelství včetně deníků a týdeníků byly též vděčnými uživateli výplatních strojů ve všach obdobích čs. výplatního otiskářství. Mezi ně patřila i Práce, vydavatelství a nakladateství ROH vydávající i deník Práce.

Zprvu tento subjekt používal výpatní stroj Francotyp ( otisk sběratelsky FR 8h  - 4m) s jednoduchým názvem PRÁCE, posléze došlo ke změně na soustavu Postalia. V tomto otisku se objevilo dle nařízení poštovní správy vše - název, činnost, (případné ocenění), přesná adresa včetně PSČ, S identifikací nebyl problém jako u otisků v předchozích obdobích.

V roce 1933 došlo ke změně stárnosti. Pro ilustraci přidávám srovnání období Československa a období České republiky. Změnilo se denní razítlko (velikost, přibyl symbol pošty - trubka, nová státnost), znovuse ryo označení (mírbé zvětšení, obsah stejný).

 

Francotyp

Otisk s datem 21. 2. 1948

 

PRÁCE 001

Postalia

Otisk s datem 16. 2. 1989

 

PRÁCE 002

 

Otisky Postalia s daty

- 29. 5. 1990 ČESKOSLOVENSKO

- 14. 9. 1993 ČESKÁ REPUBLIKA

 

PRÁCE 003

 

 

 

l

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (65 - 5)

BAR HARBOR

Město na ostrově Mount Desert Island v Národním parku Acadia ve státě Maine. Bar Harbor (dříve Eden) byl dne 3. 3. 1918 řejmenován na současný název podle písečného a štěrkovaého valu viditelného při odlivu (vede na ostrov a k zádní částí přístavu Bar Harbor).

Bar Harbor je oblíbenou turistickou destinací, do zničujícího požáru v roce 1947 to bylo město pro bohaté jako známá letní kolonie. Bylo založeno na sverovýchodě ostrově Mount Desert. Původní obyvatelé byli Indiáni Wabanaki, místo nazývali jako Pemetic (hory viděné na dálku). Místo bohaté na ryby, mořské plody, zejména škeble, mušle a měkkýše nazývali též jako "místo škeblí" podle jejich výskytu. Prvním Evropanem, ketrý místo navštívil byl Francouz Smuel de Champlain - místo nazval "Isles des Monts Deserts" - "Ostrov neúrodných hor" . První evropská vesnice byla založena Abrahamem Somesem v roce 1761 s názvem Somesville. Jediný fjord na východním pobřeží USA nazval Somes Sound. V roce 1763 se místo nazvalo jako Eden po anglickém státníkovi Richardu Edenovi.  Prvním hotelem na ostarově byl Agamont House, založený v roce 1855 Tobiasem Robertsem. První letní sídlo se postavilo v roce 1868. Rok 1880 vstoupil do dějin tím, že zde bylo 30 hotelů. Eden si oblíbili zejména bohatí. Do města a okolí vstoupil jachting, zahradní večírky, koňské dostihy, jízdy kočáry na Cadillac Mountains, golf .

Během II. světové války se zde konala námořní cvičení (palby cvičnými torpédy).

Eden proslavila celá řada milionářů - J. D. Rockefeller, J. P. Morgan, Cornelius Vanderbilt, rodina Astorů a další. 

 

harbor 003     harbor 002     harbor 005     harbor 006     harbor 007    harbor 004     harbor 001     harbor 019     harbor 022    harbor 015     harbor 018     harbor 008     harbor 009     harbor 016     harbor 010     harbor 011     harbor 012    harbor 014     harbor 020     harbor 021     harbor 017     harbor 013

 

 

Číst dál...

CITÁTY PRO DNEŠNÍ DNY - STRACH

Citáty o strachu

 

Strach je nemoc špatného svědomí.

Karel Čapek

 

Je to úplně jednoduché. Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví.

Warren Buffett

 

Strašení je osvědčený prostředek politiků vytvořit v lidech strach a obavy. Pak jim ustrašení dají volnou ruku pro všechna rozhodnutí a je jim jedno, jaká jsou. Odpuštění špatných kroků přijde vzápětí.

Foggy

 

Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je pořád mít strach, že nějakou uděláte.

E. Hubbard

 

Strach je pracuje rychle s jednoznačným výsledkem - člověk podlehne.

Anonymus

 

Statečnost míří ke hvězdám, strach ke smrti.

Seneca

 

Strach se šíří jako lavina. Je rychlý, všemocný a pohřbí vše. 

Anonymus

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS