HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 28 srpen 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (102) - Lázně TEPLICE

TEPLICE

Pohled na výplatní otisky orgánů státní správy (Městský národní výbor, OKresní národní výbor) v Teplicích ukazují, jak některé subjekty - uživatelé využívali možnost propagace a reklamy na výplatních otiscích. Po roce 1948 bohužel velmi sporadicky.

Národní výbory tuto možnost využily a veřejnost se tak dozvěděla, že Teplice jsou nejstaršími lázněmi v Ćechách. Teplice leží v kotlině mezi Českým středohořím a masívem Krušných hor.

První zmínka o Teplicích jako lázních se objevily již v 8. století (ve souvislosti s objevením prvního horkého pramene v roce 762).

 

Uživatelé používaly vhradně výplatní stroje Postalia.

 

Městský národní výbor spojil název instituce s propagačním heslem. Použití: - 3/1973 - 11/1982 -

 

teplice 005     teplice 006

 

Okresní národní výbor

Otisk s porpgačním textem (bez názvu uživatele)

Použití: - 2/1968 - 12/1976 -

 

teplice 003

 

Otisk s názvem subjektu

Použití:- 5/1978 - 8/1978 -

 

teplice 001

 

30. 9. 1991

Po vytvoření Okresního úřadu v Teplicích se tento název objevil i ve výplatním otisku

 

teplice 001

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (103 - 2)

Život a životní styl Amišů

Život a životní styl Amišů se řídí pravidly nazývanými ORDNUNG. liší se i v jednotlivých komunitách. jsou určovány shormážděním tzv. Communion (zpravidla dvakrát do roka).  Ten vydává tzv. ORDNINGSGMEE (v pennsylvánské holandštině) anebo ORDNUGSGEMEINE (v běžné němčině). Nařízení se týká oblékání, dovolených technologií, náboženských povinností a pravidel vůči veřejnosti. 

Jsou přijímána i způsoby chování v rámci rodiny a vztahy rodin k dětem, jejich výchově či socialního procesu se sousedy a příbuznými.Rodina je to hlavní dané od Boha. Rodiny jsou početné (je potřeba mužská síla). 

Dar od Boha je i těžká práce, technolgické vymoženosti nejsou nutné z tohoto důvodu. Z technologických vymožeností se neuznávají uatomobily, ale i takové "maličkosti" jako vysavače. 

Oblečení Amišů je jednoduché. Amišští muži si pěstují vous jako důkaz mužství a rodinného stavu. Kníry jsou zakázány (symbol vojenství, což amišský pacifismus nedovoluje).  Určuje se i pokrývka hlavy, vše něco symbolizuje. Barva pokrývky hlavy (tzv. bonnets) je uneprovdaných žen černá, u vdaných bílá. Ženy nesmí nosit šperky. Existují i rozdíly v oblečení mezi vyznavači Nových pořádků a Starých amišských pořádků.

Dopravu zajišťují koně a buginy (buggies). Obrázek vuz předchozí pokračování seriálu.

Jídlo je pro Amiše důležité.Je součást všech slavností.

 

amis 001     AMI     amis 003

 

  AMI 2        AMI 3       ami 5     AMI 4    ami 6       amis 009

 

amis 010

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS