HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - středa, 21 prosinec 2022

VYŠEL BERICHT Č. 93

Předvánoční pošta mi přinesla z Německa 93. číslo Zpravodaje FG Freistempel (Badatelského  společenství poštovních a uživatelských výplatních otisků. Toto společenství je pracovní skupinou Svazu německých filatelistů.

Celkem 75 stran článků, studií, informací ze světa německých a světových výplatních otisků. Bohatě ilustrováno barevnými reprodukcemi. Šéfredaktor Michael Engelhardt. 

Toto číslo přináší: studii z pera Hanse - Joachima Förstera o daňových otiscích strojů Francotyp (Taxograph) a Postalia .....- zprávy o otiscích různých soustav v Německu a dalších rozličných státech (hlídku připravil Hans - Peter Lawatsch)  ..... symbolu R si všímá v modrých otiscích Deutsche Post Bernd Rosolski .....označení uživatelů výplatních strojů popisuje Günter Fritsche .....další příspěvky se týkají různých uživatelů a jejich strojů (Bernhard Brunner a Bernd Rosolski .....Thomas Oguntke připomíná slavné výročí Rakouska - 100 let výplatních otisků v této zemi .....o otiscích německého automobilového svazu píše opět Bernd Rosolski .....datumových zvláštností si ve své studii všímá Hans -Peter Lawatsch. Další příspěvky se týkají německých výplatních otisků. Zpravodaj uzavírá vtipný komentář k různým německým otiskům jako pobavení pro nadvcházející vánoční svátky. 

Tuto informaci doplňuji obálkou s výplatním otiskem Badatelského společenství, které v předstihu připomíná vžznamné výročí německých výplatních otiskářů a filatelistů:

V roce 2023 si připomeneme 100 let výplatního otisku v poštovním provozu Německa (1923). 

Němečtí Badatelské společenství propaguje toto výročí "otiskem v otisku" jako my jsme propagovali čs. otisk otiskem Živnostenské banky v otisku Živnostenské banky. 

 

93 001

 

Tilulka tohoto Zpravodaje:

 

93 003

Dvojstránka z článku Hanse -Joachima Förstera, který je úvodní studií tohoto čísla:

 

93 004

 

Dvojstránka připomínající 100 let rakouského výplatního stroje (1922) - k článku Thomase Oguntkeho..

 

93 005

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (230) - ČESKOMORAVSKÝ LEN N. P. HUMPOLEC

Po roce 1945 byly vytvořeny dva nosné podniky Českomoravský len n.p. a SUKNO n.p., které v sobě soustředily všechny výrobce v textilním průmyslu v Humpolci pod tyto střešní hospodářské organizace. Jedním z nich byl Českomoravský len n.p.

Na začátku existence používal k vyplácení výplatní stroj Francotyp.

Otisk ze dne 10. 9. 64, sbratelsky FR 8 - 0 - 3m - 2km

 

len 001 

 

 

Po výplatním stroji Francotyp nastoupil další stroj Postalia.

Otisk ze dne 11. 1. 78

Zajímavé je, že socialistické heslo z prvního otisku "Vyšší výnosy lnu - více textilu našim pracujícím!" se přenesl i do otisku používaným v době normalizace.

 

len 002

 

 

Číst dál...

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (10) - CHEBSKÁ TOVÁRNA NA ČESANOU A PLETACÍ PŘÍZI

V Chebu vznikla přádelna česané příze, kterou založil R. Seiler. Firma nesla název R. Seiler & spol. Majitelé firmy  synové otce zakladatele Otto Rober Seiler (1889 - 1958) a Alfred Albin Seiler (1891 - 1963) byli odsunuti a v dolnobavorském městě založili novou firmu ve vilsburgu se stejným zaměřením jako měli v Chebu. Po osvobození a obnovení Československa byla tato firma znárodněna a vznikla nástupkyně Chebská přádelna. Z ní se vytvořila Chebská továrna na česanou a pletací přízi.  V roce 1949 přešla pod přádelny česané příze v Nejdku. V roce 1998 nový majitel firmy VLNAP zastavil původní výrobu. 

Výplatní otisk ze stroje Francotyp s datem 25. 10. 47 zachycuje všechny aspekty historie své doby - původního majitele a nový název. Na otisku je zachováno logo firmy R. Seiler. Otisk je sběratelsky označován FR 8h - 4m (ov) - 1k.

 

seiler 003

 

Nezaškodí si připomenout předchůdce tohoto výplatního stroje z období I. a II. republiky. 

Původní firma začala vyplácet svou korespondenci dne 19. 10. 37 (R). Výplatní stroj Francotyp (je identický s prvním zobrazeným shora).

 

seiler 001

 

Poštou prošlá celistvost s  výplatním otiskem ze dne 19. 10. 1937 (RR). - první den zprovoznění stroje. 

 

seiler 002

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS