- Zveřejněno v ZÁLIBY
BULVÁRY A ULICEMI NEW YORKU (3)
New York (3)
New York (3)
V tomto seriálu se zabývám výplatními otisky některých zemí, které se vydaly při zavádění výplatních strojů do poštovního provozu na cestu napodobování klasické poštovní známky pomocí výplatních strojů. Výplatní otisky mnohdy připomínaly poštovní známky v jiném oděvu - vytvořené a tisknuté na zásilky novým způsobem - stroji. Odtud není daleko k termínu "automatové známky", které se usadily i v našem prostoru. Přitom jde o výplatní otisky někdy připomínají poštovní známky. Údaje a vzhled k tomu sváděly, zvláštěu těch otisků, jejichž stroje produkovaly jen výplatní razítko bez dalších částí (označení uživatele a denní razítko). Údaje byly shodné s poštovními známkami: název státu, hodnota, měna.
Další zemí, které začínala s výplatními stroji s fixními (pevnými) hodnotami na místě výplatního razítka byl Britský východoafrický protektorát (dnešní území Keňi a Ugandy) tehdy pod britskou kontrolou.
První výplatnímstsrojem tohoto celku byl výplatní stroj NEOPOST s fixní hodnotou. Výplatní ratítko kromě údajů uvedenými shora mělo ještě jeden údaj: POST PAID (poštovní zaplaceno). Otisky používaly nejdříve komerční uživatelé. Zde otisk uživatele East African Power and Lightning Co. Fixními a pevně zabudovanými hodnotami ve stroji hodnotami byly 5, 10, 15, 20 centů. To se psal rok 1931. Katalogová hodnota prvních otisků doshuje hodnty Kč 500 - 600.
Po tomto stroji s fixní hodnotu následovaly již stroje umožńující větší flexibilitu - stroje s limitovanou hodnotou a dále s mnohonásbnou hodnotou. Tento celek se držel strojů Neopost na svých začátcích.
Zdroj: The international Postage Meter Stamp Catalog, Hawkns, Stambaugh, Goodyear 2006
Je a k nevíře, co sevz miniaturních výplatních strojích ů dá vytvořit a co se z takovýc strojů objeví. Jedním z takových příkladů je výplatní otisk z digitálního stroje NEOPOST uživatele fy. TRANGLE z města ONET LE CHATTAU ve Francii.
Podívejme se na otisk s datem 11. 1. 2018 odleva:
První část - označení uživatele
Název firmy, reklamní text, tekefon, fax, mailová adresa, korespondenční adresa
Druhá část
Druh odesílaní zásilky
Třetí část
Denní razítko: název pošty (město, department), datum odeslání, identifikační číselné údaje
Čtvrtá část
Výplatní razítko: symbol měny (euro), název státního celku (RF - Francouzská republika), výplatní hodnota (pětimístná). identifikace stroje - HU - soustava a model, číslo stroje
Pragaticky navržený otisk je jasný, čitelný, obsahující vše potřebné pro doparvu a přepravu zásilky. Navíc dohledatelný pomocí identifikačních údajů.
Dne 23. 9. 2022 jsem zavěsil na web příspěvek týkající se výplatních otisků Státní spořitelny v Chomutově, později České státní spořitelny, pobočka Chomutov.
Nedávno se mi do ruky dostal jeden z prvních otisků této instituce z roku 1952. Tehdejší název zněl: Lidový pěněžní ústav - OKRESNÍ SPOŘITELNA A ZÁLOŽNA V CHOMUTOVĚ. Text doplnilo heslo popatné době: "... slouží pracujícímu lidu".
Otisk ze strsroje Francotyp mql stejný vzhled jako otisky následné (s výjimkou označená). Otisk sběratelsky: FR 8 - 0 - 4m (g) - 2km,
Mozailka otisků tohoto uživatele se tím o něco zaplnila.
Otisk s datem 24. 4, 52 na ústřižku (bohužel).
KONOPA národní podnik Český Krumlov byl nově založený podnik zřízený za nových poměrů po roce 1948. Sdružoval podniky a výrobny vyrábějící výrobky z konopí a sisalu. Vznikl 23. 7. 1949 a zanikl 1. 10. 1953 převedením pod tři podniky pdobného zaměření - LÝKO - JUTA - JIHOLEN. Během své krátké existence vyráběl provazy, síťovky a další výrobky. Název KONOPA pochází z hlavního produktu - konopí, které tato továrna zpracovávala.
Navázal na tradici soukenictví a pěstování lnu u Českého Krumlova. Předchůdcem byla textilní továrna - přádelna lnu a konopí Josefa Rudolfa Schindlera působící od roku 1840.
V letech 1949 - 1953 tento podnik vyplácel své zásilky výplatním tsrojem Francotyp s otiskem sběratelsky označeným FR 8 - 0 - 4m (ov) - 2km.
Otisk s datem 4. 8. 52