HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 03 prosinec 2022

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (14) - ČESKOSLOVENSKÉ HUTĚ N. P., prodejna Runa PRAHA

Hutní průmysl v Československu byl zestátněn dne 24. 10. 1945. Vytvořil se národní podnik ČESKOSLOVENSKÉ HUTĚ jako ústřední podnik. Dále se zřídily výrobní podniky coby druhá skupina hutního průmyslu.  Československé hutě n.p. měly čtyři odbory - technický, komerční, administrativní a zaměstnanecký. Ke zrušení tohoto subjektu došlo dne 1. 1. 1951, kdy se zřídilo Generální ředitelství coby vrcholný orgán hutního průmyslu. 

 

Období existence Československých hutí, prodejna Runa připomíná výplatní otisk ze stroje Francotyp s otiskem sběratelsky označeným jako FR 8 h - 4m - 2k.

Otisk s datem 24. 1. 47

Otisk je zajímvý třemi znaky:

- denní razítko - je bez můstků, i když v denním razítku jsou zbytky dolního můstku, který s horním zmizel vlivem fyzického opotřebení,

- výplatní razítko - výplatní znaménko ve tvaru plného kosočtverce,

- osová vzdálenost mezi středy denního a výplatního razítka je 76 mm, nikoliv 80 mm. Měřeno od bodu - pravého konce číslice "6" v datu k druhém konci výplatní číslice "2" + 1 mm. Z hlediska přehledné základní typologie i tento otisk se označuje jako FR 8 (rozhodnutí sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF převzata též  Stolní společností sběratelů výplatních otisků). na toto téma chystám speciální příspěvek na tento web. 

 

hute 001

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (220) - VŠCHT PRAHA

VŠCHT 

Vysoká škola chemicko  - technologická Praha je česká veřejná skola univerzitního typu založená v roce 1952 a specializující se na chemii, chemickou technologii, biochemii, biotechnologii a materiální inženýrství. Navázala na tradice předchozích vzdělávacích a výzkumných institucí, jejichž je přímým pokračovatelem: 

- Pražská polytechna (1806 - 1920),

- Vysoká škola chemicko - technologického inženýrství (1920 - 1939),

-  Fakulta chemická ČVUT (1945 - 1952).

 

K vyplácení své korespondence VŠCHT používala ve sledovaném období výplatní stroj Pitney - Bowes. V průběhu let se vyskytly ze sběratelského hlediska dvě zajímavosti.

Otisk s datem 17. 4. 72

PRAHA 6

Otisk bez označení uživatele (první zajímavost). Je možné, že uživatel na radu pošty čekal na přidělení PSČ a proto došlo k této podobě výplatního otisku.

Celistvost je zajímavá ještě jednou věcí: je vyplacena výplatním tsrojem, i když uživatel měl v tu dobu sjednanou dohodu s poštou o poštovním paušale. Je možné, že se paušál nevztahoval na doporučené zásilky, proto se zásilka vyplatila strojem.

 

vscht 003 

 

Otisk s datem 12. 3. 74

Otisk je již s označenbím, kde je přidělené PSČ (166 28), došlo  i ke změně denního razítka  - nyní již s pSČ pošty 160 00.

 

vscht 002

 

Otisk s datem 6. 9. 82 + pod ním otisk s datem 16. 2. 84.

Druhá číslice vročení (zde ů2") je znatelně vyšší  než první číslo vročení. Došlo k výměně limitovaného vročení. . Druhý otisk již má obě číslice vročení stejné - "84"). Toto je druhá zajímavost tohoto otisku.  

 

vscht 004

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS