- Zveřejněno v ZÁLIBY
NOVOGOTICKÉ VÝPLATNÍ ČÍSLICE
Prvorepubliková zásada čs. poštovní správy vytvořit a držet se jen výplatních číslic československého typu ve výplatním razítku (firma Francotyp tomuto požadavku čs. strany vyhověla) vydržela do roku 1938. Pak se začaly tolerovat i jiné typy výplatních číslic.
První změna nastala na zabraných územích - stroje umístěné místním subjektům měly gotické číslice (několik strojů s nimi proniklo i na území Českoslovebska respektive na území Protektorátu Čechy a Morava. Tím, že čs. poštovní správa po válce dovolila jiné stroje různých soustav než tomu bylo doposud (jen stroje Francotyp a pouze pro komerční subjekty), škála číslic a jejich podob se značně rozšířila. Je pochopitelné,m že zůstávaly i původní československé číslice.
Nově přišly stroje ze Švýcarska či Velké Británie, později též z Německa po konzolidaci německé výroby a po nástupu firmy Postalia.
Výplatní číslice tvoří velmi zajímavou a sběratelsky oblíbenou část sběratelství výplatních otisků. Zejména různorodost číslic soustavy Francotyp poskytuje nezměrné možnosti, která svým specializovaným a studijním pohledem může vytvořit i specializovaný exponát.
Výjimečně se k nám ostaly i na první pohled odlišné číslice, které čs. sběratelé označili jako "novogotické". V Německu jsou spíše známé jako "staré" (alt). Najdeme je u strojů Francotyp , ale též u strrojů Universal Postal Frankers.
Doplňuji, že tyto číslice byly vlastně úplně prvními číslicemi strojů Francotyp v Německu. Stroje Francotyp A jimi byly vybavovány celou řadu let.
Vůbec pohled na číslice německého Francotyp je zajímavý: Vyskytly se tyto typy číslic:
1/ strarý (alt),
2/ gotický (gotisch),
3/ ovalné staré / nové (oval alt/neu),
4/ staré (alt),
5/ československé oválné (tschechisch, oval),
6/ zvláštní (spezial),
7/ oválné oval) - různé podtypy),
8/ ovalné štíhlé (oval, schlank),
9/ štíhlé (schlank),
Své číslice mají i další soustavy (ve vztahu k námuvádím soustavy Hasler či Frama).
Příklady novogotických čáslic (některé i s úpravami ve formě dutých číslic).
Universal Postal Frankers MV Velká Británie - použití třinácti strojů jen na poštách (pouze tři stroje z této řady měly čsílice novogotické).
Francotyp
Fotokopie otisku uživatele Centrální hospodářské skladiště v Opavě (původní barva červená), příklad kombinace novogotických číslic z důvodu poválečného nedostatku.
První černý otisk zvětšen.
K této položce doplňuji tyto informace:
Nařízením ministryně výživy ze dne 24. 6. 1949 (podloženo Zákonem ze dne 2. 12. 1948 č. 278 Sb. tento subjekt k datu 30. 6. 1949 zanikl a vplynul pod Ústředí pro hospodaření se zemědělskýmui výrobky (subjekt č. 3 v Nařízení)..
Francotyp
Příklad novogotických číslic z 80. let (!)
Doplňuji, že tento typ čílis se vyskytoval až u otisků s pseudoznámkou.