Když jsem zpracovával pohled na výplatní otisky n. p. SOJA Kolín, tak jsem se podíval na předchůdce výplatních otisků tohoto uživatele. Byla jím továrna Kolínská cikorka. A narazil jsem na několik zajímavostí.
Nejdříve však pár slov o této firmě, která byla později uživatelem výplatního stroje Francotyp.
Stručná kronika
1894 Kolínská továrna na kávové nahrážky založena skupinou osmi podílníků v čele s Čeňkem Kříčkou, který zpracoval i projekt továrny.
1898 Vytvořena akciová společnost s názvem Kolínská továrna na kávové nahrážky, kupecký podnik akciový. Lidově se vžil název Cikorka. Vyráběly se zde kávoviny Zlatá hospodyňka a Žitovka.
1904 Továrna upravena ve stylu secese podle Kříčkova návrhu. V průčelním štítu doplněna reliéfem s ochrannou známkou továrny - sokola držícího balíček kolínské cikorky.
Prudká expanze, vznikají filiálky v Prostějově (1900), Lublani (1909) a Haliči (1912).
1912 Fůze se závody Buva a Berger. Společnost se stla jedním z největších podniků svého druhu v Rakousku - Uhersku.
1917-20 Postavena filálka v Písku.
1922 Pobočka v Přelouči.
30.léta Požár a obnova. Společnost tvoří pět továren a pět sušáren.
1939-45 KOLÍNSKÁ CIKORKA (později též nazývaná německy KOLINER CICHORIE) vyrábí své původní produkty.
1945 Poškození po náletech, rychlá oprava.
Znárodnění. Společnost součástí n. p. Kávoviny se sídlem v Pardubicích.
1953 Vytvořen n.p. SOJA.
1963 Součástí Čokoládoven Praha n.p. Specializace na výrobky ze sojových bobů, nugátů, kakaa, nečokoládových cukrovinek. Slavné Granko.
1983 Postaveno nové ocelové silo.
90. léta Vstup investorů Nestlé a Danone do Čokoládoven. Prodej závodu Soja Kolín, výrobu přebírá ALTIS. Spojení s firmou Chocoland Beri. Kolínská továrna vyrábí ledovou čokoládu a čokoládové figurky.
2013/14 Fůze Altis a Chocoland Beri - nová firma CHOCOLAND a. s. Pardukce a distribuce cukrovinek a potravinářských polotovarů.
Vyplácení zásilek
Vyplácení zásilek pomocí výplatního stroje Francotyp (otisk sběratelsky FR 8h - 4m - 1k) začalo otiskem čs. prvorepublikového vzoru v prvních dnech Protektorátu ČM.
Otisk 1. dne 17. 4. 1939 (RR).
Tento otisk byl jedním z mála otisků, které politické události let 1938/1939 vtiskly do výplatního razítka rozdělený název ČESKO _ SLOVENSKO s neviditelnou pomlčkou na základě nelegitimního rozhodnutí čs. parlamentu z konce roku 1938 (zákony neprošly nedostatečným počtem hlasů, ale byly vzhledem k situaci uznány za platné zákony).
Pomlčka je prakticky neviditelná, nedošlo k rozložení dvou slov, pomlčka byla vtlačena do existujícího názvu. Označení uživatele je prosté - KOLÍNSKÁ/CIKORKA. Dohlédací pošta KOLÍN 1.
Tento otisk je velmi zajímavý a po právu dostává ohodnocení dvě R. Jednak za pomlčku, jednak za 1. den otisku a jednak za skutečnost, že koupě výplatního stroje a vytvoení výplatního otisku se uskutečnilo během 2. republiky československé, ale otisk začal vyplácet v prvních dnech Protektorátu Čechy a Morava.
Cenný otisk.
Otisk v tomto vzhledu vyplácel ještě 8. 10. 1939 (!). Tedy v době, kdy už vyšla nařízení o prvním poněmčení otisků (denního razítka) - dne 19. 9. 1939 a kdy se chystalo druhé poněmčení denního razítka (5. 12. 1939).

Je pravděpodobné, že byl vytvořeno otisk s neúplným poněmčením (jen výplatní razítko), ale kupodivu takový ve veřejném prostoru zatím nebyl zveřejněn. To je při značné frekvenci korespondence tohoto uživatele minimálně podivné.
Je známý zatím rovnou druhý - úplný poněmčený vzor (denní razítko i výplatní razítko. Současně došlo ke změně dohlédací pošty - nově KOLÍN 2.
Otisk 1. dne 10. 5. 1940 (R).

Tento otisk vyplácel dle sbírky v období od 5/40 - 8/42 -
Otisk s datem 27. 8. 1942
Třetí dfeinitivní poněmčení (všechny části otisku v německo - české verzi).

Označení oprávněného uživatele se změnilo koncem roku 1942, kdy došlo k zasazení německo - českého názvu: KOLINER CICHORIE/KOLÍNSKÁ CIKORKA. Otisk dle sbírky vyplácel tímto otiskem od - 10/42 - do konce Protektorátu.