HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 11 červen 2022

KRALUPSKÝ CHYBOTISK

Ve skupině nakoupených výplatních strojů a jejich otisků pro potřebu československé poštovní správy  z roku 1969 jsem našel i chybotisk otisku pošty Kraluny nad Vltavou 1. Výplatní tstoj Postalia nese datum otisku 1. dne 16. 12. 1969. V názvu pošty se objevil chybotisk (obrácené N v předložce ) . Chybotisk byl v otisku stroje Postalia č. 64948. Otázkou zůstává, kdy se na chybotisk příšlo. Zda v den uvádnění do provozu či později. 

 

kralupy nad vltavou 001

Číst dál...

ARCHIVY PROMLOUVAJÍ, SBÍRKA DOKLÁDÁ (11)

Koncem 50. a 60. let se otevřely dveře pro výplatní stroje Postalia zejména za účelem umístění na čs. poštách. Zprvu to byly jednotky až desítky strojů, laviny dodávek však měly teprve přijít.

Z archivu se dá dovodit, že první lavina přišla s dodávkami výplatních strojů Postalia na čs. pošty během roku 1969. Byly umisťovány po celých Čechách a na Moravě.  Archivy slovenské nejsou k mání, takže je docela možné, že řada strojů v tu dobu odešla i na Slovensko. Stroje bez náhonu připomínaly žehličku. Toto označení jim zůstalo d dneška.

Hlavní charakteristikou první várky byly nízké a oblé číslice data a poměrně velká písmena v názvu pošt s viditelnými mezerami mezi písmeny. 

Ze sbírky jsem zjistil, že tato dodávka měla cca 20 strojů v roce 1969. První v této várce byl stroj Postalia umístěný na poště Příbram 2 s datem 1. otisku 18. 2. 1969. Poslední na poště Kralupy nad Vltavou 1 ze dne 16. 12. 1969 (chybotisk v názvu - píšu o něm separátně). 9. Je možné, že těchto otisků bylo více. Archivy již nic neříkají, sbírka může časem doložit další otisky.

Rámečky výplatních razítka byly přilehlé.

 

Příbram 2

18. 2. 1969

pribram 2 002

 

 

KRALUPY NA VLTAVOU 1

Otisk s datem 16. 12. 1969

 

kralupy nad vltavou 001

 

 

 

 

Číst dál...

VÝVOJ VÝPLATNÍCH STROJŮ a jejich výplatních otisků VE SVĚTĚ (5)

Výplatní otisky s výplatními razítky s  fixní výplatní hodnotou (pokr.)

ARGENTINA

Argentina začal používat výplatní stroje s fixní hodnotou v poštovním provozu v roce 1926. Poslední stroj uvedla do provozu

 v roce 1928. Pak přešla na používání strojů Francotyp s mnohonásobnou hodnotou.

V období 1926 - 1928 se do provozu dostaly stroje  s fixní hodnotou tří výrobců: Universal Postal Frankers, Pitney - Bowes a Neopost. Nejvíc překvapily stroje Universal Postal Frankers. V jejich konstrukci bylo možnost nastavit hned 13 (a později i více) fixních hodnot. Ostatní dvě soustavy tolik možností v konstrukci stroje neměly.

Zajímavý je vývoj denního razítka. Zprvu údaje byly zafixovány do vlnovek připomínajících strojová razítka, později již to byla kulatá denní razítka.

Zajímavé a esteticky příjemně působící bylo výplatní razítko, které našlo svou inspiraci v poštovních známkách.

Pozornost připoutá i slovo PERMISO s číslem (povolení), které by se nemělo zaměňovat s tzv. permity (např s americkými permity).  

 

arg 001

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS