HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 01 leden 2023

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (16) - KŘIŽÍK n. p. PRAHA - SMÍCHOV

Národní podnik Křižík sídlil v Radlické 2 na pražském Smíchově.

V 60. letech používal výplatní stroj  FRANCOTYP s dohlédací a podací poštou  PRAHA 5.

Otisk s datem 10. 5. 61 s jeho logem mezi denním a výplatním razítkem se sběratelsky označuje FR 8 - 0 - 4m (ov) - 2km. 

Přijemně připomíná našeho velikána, kterému se přezdívalo "český Edison". Jako zázrakem zůstalo v době budování socialismu Křižíkovo logo a otisk i nátisk na obálce be změn a tehdejšímu režimu se nepodařilo přidat k logu přízvisko "Závody XYZ (dosaď komunistického potentáta). 

 

krizik 001

 

V období 3. republiky se toto logo objevilo na cenné celistvosti z 23. 5. 45 se znárodněným výplatním otiskem Křižíkových závodů a dohlédací poštou PRAHA 1. Celistvost je cenná tím, že německé názvy v denním a výplatním razítku byly začerveněny razítkovací barvou. otisk začal mít normální vzhled otisku s čs. vzorem až v červnu roku 1945. Za protektorátu bylo logo  jiné..

 

krizik 002

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (236) - ČESKOSLOVENSKÁ AKADEMIE VĚD

Československá akademie věd na své dislokovaném pracovišti v Praze 4 (Budějovická)  používala ve sledovaném období výplatní stroj Postalia s označení oprávněného uživatele, na kterém je kromě textu i letecký pohled budov ČSAV. Odesílání a vyplacení zásilek bylo umožněno i jiným částem ČSAV )např. sídlící ve Flemngově ulici v Praze 6).

Bohužel nedostatek barvy a seřízení stroje zabránilo tento hezký otisk plně využít k propagaci a k radosti sběratelů. Dohlédací poštou byla PRAHA 46. Sbírka ukázala otisk v období - 10/70 - 10/77 - .

 

praha 46 010   praha 46 013   

 

Pozor u tohoto otisku na poštovní poukázce - jedá se komerční výplatní otisk uživatele ČSAV - označení není celé, jen jeho pravá část.

 

 praha 46 009

 

U této informace náš dnešní pohled na jeden z výplatních otisků 4. republiky by mohl skončit. No, neskončí. 

K pozornějšímu pohledu a zamyšlení mne přivedla tato obálka, kterou odeslala ČSAV (Ústav experimetální biologie a genetiky na Flemingově náměstí 7 v Praze 6). Otisk vyjetý na lepicí pásku a nalepený vlevo vertikáně z důvodů, že v pravém horním rohu obálky  nebylo místo. Otisk se tváří jako poštovní, neboť nemá označení uživatele, ale znaky v denním razítku (např název pošty a stejná číslice "6" jako o u osttaních otisků)  dokazují, že se jedná o komerční výplatní stroj s tím, že označení bylo odstřiženo, aby se nezakryl nátisk na obálce. 

Na základě tohoto otisku jsme v Katalogu výplatních otisků čs. pošt 1946 - 1983 (Bouška/Leiš) uvedli mylný údaj. 

 

praha 46 008

 

Specializovaného sběratele bude jistě zajímat, že v období - 6/73 - 1/75 - otisk byl bez desetinné tečky ve výplatním razítku. Opraveno od 1/77 - .

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS