HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - středa, 04 leden 2023

TŘI PODOBY VÝPLATNÍHO OTISKU POŠTY PRAHA 55

Pošta PRAHA 55 začala používat výplatní stroj  v 50. - 60. letech. Prvním strojem byl výplatní stroj Francotyp s otiskem sběratelsky označeným jako FR 8 - 4m - 2km. Prvním dokladovaným otiskem je otisk ze dne 19. 7. 6 (základní otisk)

 

praha 55 001.

 

Jeho druhou podobou byl otisk, u kterého se změnily číslice vročení data v denním razítku.

Otisk s datem 7. 10. 74

Nekvalitní otisk zvětšen.

 

praha 55 003

 

Třetí podobou otisk ze stejného stroje byl otisk s vloženým PSČ do denního razítka.

Otisk s datem 6. 9. 74

PSČ: 150 05. 

Zvětšeno

praha 55 002

 

Dalším strojem byl výplatní stroj POSTALIA.

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (239) - AMYLON N. P. HAVLÍČKŮV BROD

Ve sbírce se mi do dneška krčil vybledlý a značně nekvalitní výplatní otisk ze stroje Francotyp uživatele AMYLON n.p. z Havlíčkova Brodu. I když je to otisk nevalné kvality, přece jen jsme se rozhodl jej popsat v tomto příspěvku, už jen proto, že uživatel byl a v dnešní době i je známým ve škrobárenské branži. Amylon od slova amyl = škrob. Tato značka pro mnohé z nás patřila k našemu mládí.

Koncem 19. století

Christian Pešek se pustil do výroby pudinků

1891

Přenechává tuto výrobu a obchod svému švargrovi Františku Malínskému

1912

Zakládá se firma AMYLON, zemská akciová společnost  (některé zdroje uvádějí OMYLON) fúzí škrobáren v Přibyslavi a Nížkově. 

Firma vstupuje do historie výrobou škrobu a spřízněnými výrobky (brambotový květ + A = Amyl = škrob).  Stává se z něj známý a tradiční výrobce průmyslových a balených potravinářských výrobků.V dobové reklamě a anonci se prezentuje jako zemědělské akciové továrny AMYLON, továrny na škrob, dextrin, křišť. sirup, válcové mlýny. lihovar., a to v různých místech: Ronov nad Sázavou, Přibyslav, Polná, Ždár nad Sázavou, Německý Brod, Pohl. Dvořáky, Nížkov, Hesov.

Ústřední kanceláří byl Ronov. 

1839

Název Omylon (?), zemská A. S., později zpět Amylon 

1945

Znárodnění  a vytvoření národního podniku.  Postupné začleňování a přejmenovávání na Horácké lihovary a škorárny, Horácké škrobárny, České škrobárny, Škrobárny atd.

 

VÝPLATNÍ OTISKY

Zajímavé je, že zveřejněné otisky mají od roku 1951 do roku 1964 stále nezměněnou pětimístnou výplatní hodnotu. 

Dohlédací a podací pošta Havlíčkův Brod, později Havlíčkův Brod 1.

 

Otisk uživatele AMYLON n.p. Havlíčkův Brod

Otisk s datem 25. 6. 51

Otisk sběratelsky FR8 - 0 - 5m (ov) - 2km

Otisk zvětšen pro lepší čitelnost (za nekvalitu se omlouvám)

 

amylon 001

 

Bezprostřední pokračovatelé tohoto otisku

 

HORÁCKÉ ŠKROBÁRNY N. P.

FR 8 - 0 - 5m (ov) - 2km

Otisk ze dne 10. 11. 57

 

amylon 005

 

ČESKÉ ŠKROBÁRNY N. P.

FR8 - 0 - 5m (ov) - 2km

Otisk ze dne 2. 4. 64

 

amylon 003

 

 

 

 

 

Číst dál...

DVOJBAREVNÉ HARMANECKÉ PAPIERNE S ATYPICKÝM PSČ

Harmanecke papierne, národný podnik Harmanec jeden čas vyplácel své zásilky výplatním tsroje POSTALIA - JUNIOR. Do historie se tento stroj zapsal hned třemi  zajímavostmi.

Jednak umístěním PSČ 976 03 v dolní ásti mezikruží mimo název pošty HARMANEC. Navíc PSČ byluo zasazeno nikoliv uporstřed. ale v poloze doprava v mezikruží.

Další zajímavostí jnyl otisk dvou barev. V roce 1982 vyplácel v barvě červené (otisk z 23. 3. 82), v roce při nedostatku předepsané červené barvy barvou razítkovací v odstínu černomodré (otisk s datem 11. 11. 93.

Třetí zajímavost souvisí s datem - data obou zveřejněných celistvostí se lisí velikostí, tavrem a vzdálenostmi mezi jednotlivými číslicemi. 

 

harmanecke papierne 001

 

 

Na závěr doplňuji, že tradice výroby papírenských výrobků vznikla v Papírně v Dolném Harmanci již v roce 1829 a u založení stál kupec z Banské Bytsrice Franz Sigmund Leicht. Poté Papírna měnila své majitele poměrně často, před znárodněním v roce 1945 ji vlastnila dokonce  banka. Nyní subjekt působí pod názvem SHP Harmanec (S = Slovak, H = Hygienic, P = Paper). Soustřeďuje se na výrobu hygienckého papíru a další papírenské výrobky (tato tradice tu vznikla v roce 1899). 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS