Letos jsem dopsal dvě publikace. Jedna z nic vyšla koncem května, druhou chystám k tisku v těchto dnech a vyjde jako příručka v druhé polovině roku 2017. Poté, co obě vyjdou a budou oficiální, vložím na osobní stránky konkrétnější a podrobnější popis. Co jsem nachystal?

ŽRALOK A FRANKOTYP

Kniha v žánru filatelistické a životopisné literatury faktu přibližuje 20. a 30. léta 20. století, kdy se zrodil výplatní stroj v poštovním provozu Československa a s ním i další předmět filatelistického a poštovně historického zájmu – výplatní otisk (dříve nazývaný též „frankotyp“ podle první soustavy výplatního stroje u nás Francotyp). Na životopisu pozoruhodné osobnosti tohoto oboru (ale i dalších osob) přibližuji tento obor a jeho rozkvět v našem sběratelství. Kniha je bohatě ilustrována. Vzdává hold architektu Albertu Jonášovi alias Žralokovi, který se zasloužil velkou měrou o popularizaci oboru svými studiemi, ale i ostatním legendám oboru – Jaroslavu Lešetickému, F. T. Winklerovi, K. F. Pešákovi a dalším.

nejnovejsi publikace

ČESKOSLOVENSKÉ VÝPLATNÍ OTISKY V OBDOBÍ 1946 – 1992 (typologická příručka)

Typologická příručka je určena především sběratelům výplatních otisků a poštovní historie Československa. Zavádí od začátečníků po vyspělé specializované sběratele pomocí hesel do světa výplatních otisků s výplatním razítkem ve tvaru zoubkovaného obdélníků připomínajícího známku.

Sběratelské obci dosud typologický pohled na tyto otisky a toto období zoufale chybí. Slováci dostali již dárek, české části bývalé republiky toto chybí. Příručka je přehledná a bohatě ilustrovaná. Má dvě části – jedna se zabývá výplatním stroji a jejich otisky v komerční sféře (podniky, firmy, instituce, organizace), a druhá výplatními stroje a jejich otisky v poštovní sféře (pošty). Navíc je jakýmsi českým úvodem ke katalogům, které byly autory Robertem Di Casolou a mnou sestaveny a vloženy na klubové stránky www.kf0015.cz.