Ministerstvo pošt se koncem roku 1946 rozhodlo vybavit poštovní úřady v Československu výplatními stroji. Prvními stroji byl výplatní tsroje ze Śvýcarska a Anglie. To nestačilo.

Naštěstí se zmobilizoval klasický dodavatel strojů do Československa  - německá firma  Francotyp GmbH Berlín se svými provozovnami. Ta  v roce 1948 a 1949 začala i přes velké výrobní problémy v poraženém Německu dodávat poštovní výplatní stroje  do Československa- jednak nové podle požadavků čs. strany stroje se dvěma denními razítky, jednak upravené stroje, které, u nichž nebyly (či se odstranily)  štočky pro označení.   tak byla ffirma Francotyp třetím důležitým dodavatelem výplatní strojů na poštovní přepážky u nás. 

Typologicky byl svět výplatních otisků v Československu obohacen o nový podtyp (FR 4 - vzdálenost 4 cm  mezi osovými středy denního a výplatního razítka). 

 

Otisk s datem 28. 7. 1947 (!)

FR 4 - 4m (g) - 2km

pošta ÚSTÍ n. LABEM 1 

(zajímavé výplatní znaménko - místo klasické hvězdy s rozšířenými cípy, plný kruh) 

Otisk byl pravděpodobně v provozu na zabraných územích a po odstranění štočku uživatelke bylk okamžitě k dispozici při poštovních úkonech. Dá se říci, že těchto otisků byla menšina.

 

usti nad labem 1 001

 

 

Otisk s datem 13. VI. 1949  - otisk 1. dne (R)

FR 4 - 5m ((ov) - 2k bez můstku

pošta PÍSEK 1

Tento sroj s tímto otiskem byl dodán z Německa a jedná se o nový podtyp. Výplatní hodnota podle přání čs. strany byla pětimístná. Datum: řád měsíců římské číslice. Denní razítko: dvoukruh bez můstků (viz Věstník MP).   

Stroj byl jeden z prvních v tomto smylu. Model Francotyp C, číslo stroje 38167, klíč číslo 20140. 

 

pisek 1 001

 

Tento stroj vydržel na písecké poště 1 dlouhá léta. Vyplácel hlavně na balíkové přepížce.

Otisk s datem 22. IV. 1974 

 

pisek 1 002