V roce 2023 si pořipomínáme dvě výročí spojená s osobností arch. Alberta Jonáše, osobnosti, která kromě jiné rozsáhlé činnosti v oblasti výtvarnictví a architektury přispěla i k rozvoji české a československé filatelie.

 

130 let od narození Alberta Jonáše

 

Dne 7. 3. 1893 se na Královských Vinohradech v Praze  narodil  Albert Jonáš. Jeho rodiči byli: Albert Jonáš, železniční úředník, vrchni inspektor a přednosta Vysočanského nádraží a Josefa Jonášová, rozená Salačová. O několik let později se narodila oběma rodičům sestra Alberta Jonáše Blanka. (28. 10. 1898). 

 

 

AJ 001 

Albert Jonáš na titulce knihy Ivana Leiše "Žralok a frankotyp" (publikaci je  možno objednat na darese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) za svým pracovním tsolem v Ovenecké ulici v Praze. 

 

 

 

90 let o vydání I. dílu Studie o čsl. otiscích Frankotypu

Před devadesáti lety v roce 1933 vydal arch. Albert Jonáš velmi potřebnou pomůcku pro sběratele výplatních otisků - I. díl Studie o čsl. otisích Frankotypu. Útlá knížka plná důležitých faktů vyšla nákladem Svazu čsl. filatelistických spolků v Praze v knihtiskárně "Proimeteheus", Rokoska í4, Praha VIII. Do dneška tato cenná publikace spolešně s dalším dílem, který vyšel o rok později, slouží sběratelům při jejich zálibě.  

 

AJ 002

 

Koláž vnitřních a jedné vnější titulky obou publikací Alberta Jonáše. Obě knihy se těžko shánějí, při trošce štěstí lze na ně narazit v antikvariátech.