Druhé významné výročí československého výplatního otisku spadající na rok 2021

29. 10. 1946 - 29. 10. 2021 - 75 LET

Poštovní správa se oficiálně 29. 10. 1946 rozhodla použít výplatní stroje i v provozu poštovních úřadů. Prvním výplatním strojem byly stroje švýcarské provenience soustavy HASLER. První výplatní otisk měl výplatní razítko ve tvaru větrné růžice a navíc byl určen zpočátku zejména pro příjem doporučených zásilek. V levé části výplatního otisku byl zamontován doporučený obrazec. Později býval vypojen až se později většinou nepoužíval.  Stroj byl umístěn na přepážce Hlavní pošty v Jindřišské (PRAHA 1).  

Tento výplatní stroj přerušil dvacetiletý monopol použití strojů soustavy FRANCOTYP, které byly dominantní soustavou v našem poštovním provozu od roku 1926 , pokud ovšem nepočítáme používání čtyř výplatních strojů soustavy POSTALIA na našem zabraném území v průběhu let 1939 - 1945 během existence Německé říše.

Prvních poštovních otisků se zachovalo v řádu jednotek a patří mezi to nejcennější, co naše sběratelství tohoto oboru má. Otisky na celistvostech z prvního orku nálezů (1946) lze označit jako RRR (s obrazcem) a RR (bez obrazce).

Poštou prošlá celistvost s poštovním výplatním otiskem HASLER (doporučený obrazec) - 17 dní po oficiálním povolení v provozu (RRR)

BUM 1

 

Poštou prošlá celistvost s výplatním otiskem HASLER (bez doporučeného obrazce), otisk z roku 1947 (RR)

 

BUM 2