Při práci na databázi výplatních otisků čs. pošt (Československo 1946 - 1992) občas narazím na zajímavosti, které je třeba zvýraznit v samostatném článku. Jsem u písmena "K" a pod ruku mi přišly celistvosti s poštovními výplatními otisky klatovských pošt.

 

K

KLATOVY + KLATOVY 1

 

Pětímístná výplatní hodnota až do 80. let

 

V 50.letech se měnily masívně pětimístné výplatní hodnoty výplatního razítka strojů Francotyp, stávaly se z nich čtyřmístné výplatní hodnoty. Klatovský otisk na poště Klatovy 1 soustavy Francotyp  byl původně pětimístný, vydržel poměrně dlouhou dobu a udržel se ještě v 80. letech, což je zajímavá výjimka.

 

Název pošty byl změněn z KLATOVY na  KLATOVY 1, i když výplatní stroj s názvem kLATOVY vyplácel již na přejmenované poště.

 

klatovy 004      klatovy 005

 

 ROZLIŠOVACÍ SYMBOL V DENNÍM RAZÍTKU

U výplatního stroje Postalia pošta Klatovy 1 požádala o zanesení rozlišovacího symbolu "-1-" do dolního mezikruží denního razítka. Důvodme bylo pravděpodobně použití několika výplatních strojů na přepážkách nebo aspoň úmysl mít více strojů. Tento způsob u větších pošt byl celkem pochopitelný, u pošt velikosti Klatovy to byla spíše výjimka.

 

klatovy 002