50 let PSČ (5)

Článek dr. Karla Všetečky - cenný objev zbývajícího textu

 

V těchto dnech jsem náhodně objevil dlouho hledaný text dr. Karel Všetečky, poštovního historik a sběratele razítek Prahy a výplatních otisků, který se týká primárně výplatních otisků.

 

Nicméně několik odstavců  z jeho článku pro Zpravodaj komise specializovaných oborů SČF z počátku 70. let je věnováno problematice PSČ a výplatních otisků. Článek je logickým vyplněním mozaiky o PSČ. 

V článku kromě této problematiky  najdeme i řadu dalších skutečností o dalších otázkách ze světa výplatních otisků, které jsou vhodným doplněním řady článků na tomto webu.

 

Čtenářům a sběratelům, kteří by chtěli mít ucelený pohled tohoto významného poštovního historika na výplatní otisky, doporučuji si najít a přečíst článek z pera dr. K. Všetečky na tomto webu ( Dr. Karel Všetečka o výplatních otiscích ze dne 21. 6. 2021). 

Doplňuji, že článek s největší pravděpodobností vyšel ve zpravodaji KSO koncem roku 1973/počátkem roku 1974 (bez záruky ?). těsně před skončením vydávání tohoto Zpravodaje. Zachytil první PSČ ve výplatních otiscích u nás., V tom je cenný. 

To byla doba, kdy se z rozhodnutí SČSF zrušila první Palkoskova komise PHC SČF odvoláním jejího předsedy dr. Vr. Palkosky a žezlo na několik let převzal ing. M .Polišenský. Připomínám, že druhá Palkoskova komise byla obnovena počátkem roku 1976 (ukončena byla zase  rozhodnutím SČSF v roce 1984 vytvořením symetrického modelu sběratelství poštovní historie u nás systémem československá federální komise (KPHC SČF)  - česká komise (KPH SČF) - slovenská komise (KPH ZSF).  

 

 KV 003     KV 002

 Dvě stránky vytištěny cykloslylem bez obrázků.